
Jak zmieniła się właściwość urzędów skarbowych dla jednostek samorządów terytorialnych
Od 1 stycznia 2021 roku JST są obsługiwane przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, a nie przez urzędy właściwe miejscowo. Warto więc zwrócić uwagę, gdzie JST powinny teraz wysyłać deklaracje podatkowe.
- Data: 19.01.2021

Uwaga! Dotychczasowe ujmowanie paragonów uznanych za faktury zostało przedłużone do 30 czerwca 2021 r.
W dniu 31 grudnia 2020 r. weszła w życie zmiana rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Rozporządzenie określa szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji.
- Data: 29.12.2020

Uwaga! Wyroby alkoholowe – perfumy i kosmetyki bez GTU_01
Obowiązek oznaczania w ewidencji dostawy towarów należących do grupy GTU_01 dotyczy wyłącznie dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia. Oznaczenie to nie ma więc zastosowania w przypadku sprzedaży produktów takich jak np. perfumy, kosmetyki czy też płyny do dezynfekcji, a więc produktów zawierających w swoim składzie alkohol skażony, tj. alkohol nieprzeznaczony do spożycia.
- Data: 29.12.2020

Wszystko na temat faktur zwykłych wystawianych do faktur uproszczonych
Prawo wystawienia faktury uproszczonej ma każdy podatnik VAT. Zarówno czynny, jak i zwolniony. Zarejestrowanie do celów VAT nie ma znaczenia dla tego uprawnienia. Czy zatem faktury zwykłe i uproszczone się wzajemnie uzupełniają?
- Data: 29.12.2020

37 pytań o stosowanie kodów GTU w prowadzonej ewidencji
Począwszy od okresu rozliczeniowego przypadającego na październik, przedsiębiorcy nie muszą składać już klasycznych deklaracji podatkowych. Te stały się częścią nowego pliku JPK V_7M (lub PK V_7K). Nowa formuła obejmuje część deklaracyjną i ewidencyjną oraz uwzględnia następujące elementy: zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres; pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K) oraz dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia. Tymi dodatkowymi niedostępnymi w poprzedniej wersji JPK elementami, są kody GTU. Trzeba pamiętać, że kody GTU to klasyfikacja grupy towarowej bezpośrednio powiązana z nowym JPK. Określają one przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Klasyfikacja kodów GTU obejmuje oznaczenia od 1 do 13. Kody od 1 do 10 określają towary, a od 11 do 13 – usługi. Wprowadzono także inne nieznane wcześniej oznaczenia. I choć są to dodatkowe elementy – to jest z nimi w praktyce najwięcej problemów. W tym numerze specjalnym magazynu, Czytelnik znajdzie kilkadziesiąt odpowiedzi na pytania związane ze stosowaniem kodów GTU.
- Data: 16.11.2020

Zobacz, jakie kontrowersje wywołuje stosowanie nowego JPK_VAT
Z początkiem października 2020 roku został wprowadzony nowy JPK_VAT. Pierwsze deklaracje według nowego wzoru trzeba złożyć w terminie do 25 listopada 2020 r. Księgowi muszą bardzo uważnie przystępować do wypełniania nowych obowiązków, tym bardziej że opublikowane przez resort finansów objaśnienia oraz tzw. pytania i odpowiedzi w zakresie nowego JPK budzą więcej niejasności niż zawierają wyjaśnień.
- Data: 16.11.2020

Uwaga! Płatności odszkodowawcze nie zawsze bez VAT
Problem opodatkowania świadczeń o charakterze odszkodowawczym co jakiś czas budzi pewne kontrowersje. Jakkolwiek zasadniczo kary umowne itp. płatności nie podlegają VAT, to jednak coraz częściej organy podatkowe, polskie sądy czy nawet TSUE dostrzegają wyjątki od tej reguły. Ostatnio można zetknąć się więc z tendencją do rozszerzania opodatkowania na sytuacje, w których występują tego typu płatności.
- Data: 20.01.2021

Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać eksport w przypadku otrzymania zaliczki
Współpraca międzynarodowa umożliwia podatnikom między innymi eksportowanie towarów poza granice UE. Prawidłowe rozliczenie transakcji eksportowych jest bardzo istotne z perspektywy VAT, a ewentualne pomyłki mogą generować ryzyko podatkowe dla przedsiębiorców i konieczność opodatkowania eksportu towarów według krajowych stawek, zamiast preferencyjnej stawki dla eksportu w wysokości 0%. Dodatkową komplikację przy rozliczaniu podatkowego eksportu towarów stanowi pobranie od kontrahenta zaliczki, co jest częstą praktyką biznesową.
- Data: 29.12.2020

Jakie są warunki uznania wierzytelności za nieściągalne w zakresie podatków dochodowych i VAT
Przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty za zrealizowaną transakcję, mogą zaliczyć ją do kosztów podatkowych oraz skorygować VAT należny. Konieczne jest tylko spełnienie określonych warunków, innych w przypadku ustaw o podatku dochodowym i ustawy o podatku od towarów i usług.
- Data: 29.12.2020

Jakie towary należy ujmować w spisie z natury
Panująca epidemia doprowadziła do fali bankructw. Najbardziej ucierpieli mali przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać, że byli wspólnicy rozwiązywanych spółek niemających osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które zaprzestały wykonywania czynności opodatkowanych, mogą być zobowiązane do opodatkowania w ramach spisu z natury pozostałych im towarów. Księgowi mają wątpliwości, jakich składników majątku obowiązek ten dotyczy.
- Data: 29.12.2020

Zmiany w VAT 2021 – SLIM VAT
Nowelizacja ustawy o VAT znana jako SLIM VAT, która obowiązuje zasadniczo od 1 stycznia 2021 roku, ma na celu wprowadzenie:• rozwiązań w zakresie uproszczenia rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług – tzw. pakiet SLIM VAT (Simple Local And Modern VAT),• rozwiązań o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku od towarów i usług,• zmian w zakresie systemu zwrotu podatku podróżnym (TAX FREE).
- Data: 07.01.2021

Ewidencja przebiegu pojazdu
Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z samochodami osobowymi wymaga prowadzenia stosownej ewidencji przebiegu pojazdu – różni się ona w zależności od tego, czy dotyczy auta firmy, czy auta pracownika. Podobnie jest w podatku od towarów i usług, gdzie pełne odliczenie VAT od pojazdów osobowych o określonej konstrukcji wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu.
- Data: 18.12.2020
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Doradca VAT, Nr 167
