Stawka 0% dla zaliczki w eksporcie oraz korekta in minus z powodu rezygnacji kontrahenta z zamówionego towaru

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 marca 2024
eacbe9c2ec2043d4d0523ee032c2641e7473b98d-xlarge

Stosownie do art. 41 ust. 9a ustawy o VAT – jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, to stawkę 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę i podatnik w tym terminie otrzymał dokument potwierdzający eksport.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

Korzyści 

Czy do zaliczki w eksporcie można zastosować 0% stawkę VAT?
Co w przypadku rezygnacji z zaliczkowanego zamówienia przez kontrahenta?

Wnioskując o interpretację, spółka przekonywała że ma prawo zastosować stawkę podatku 0% już w stosunku do otrzymanej kwoty zaliczki, przez 6 miesięcy od końca miesiąca otrzymania zaliczki. Co do zasady, bowiem zaliczkowane są transakcje, które docelowo są finalizowane.

Może się też zdarzyć taki oto przypadek, że przed upływem sześciomiesięcznego okresu kontrahent spółki zrezygnuje z zamówienia. Niemniej do momentu upływu przedmiotowego terminu oraz do momentu, w którym kontrahent nie zrezygnuje z zaliczkowanego zamówienia, spółka ma prawo stosować ww. regulację ustawy o VAT i rozliczyć fakturę pierwotną rozpoznając eksport ze stawką 0%.

Aczkolwiek w obliczu rezygnacji z zamówienia przez kontrahenta spółka ma obowiązek korekty transakcji. Czyli że do momentu upływu 6 miesięcznego terminu Spółka ma prawo rozpoznawać eksport ze stawką 0%. W przypadku zaś, gdy kontrahent Spółki odstąpiłby od umowy – przedmiot opodatkowania nie zaistnieje, wtedy więc należy skorygować transakcję na gruncie rozliczeń podatku VAT – do zera.

Rozliczoną we wcześniejszych miesiącach zaliczkę, która ostatecznie nie będzie stanowić dla Spółki obrotu, trzeba będzie skorygować, wystawiając fakturę korygującą zaliczkę "in minus". Organ podatkowy potwierdził prawidłowość tego rozumowania.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 sierpnia 2023 r., 0111-KDIB3-3.4012.229.2023.2.MAZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej