Aktualny

WSA od zwolnieniu z VAT dla usług nauki pływania

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 27 czerwca 2024
4d4ba082154b9956794ec780b6928a3eeeddd433-xlarge

WSA w Poznaniu uznał, iż usługi nauki pływania nie stanowią kształcenia powszechnego, a zatem nie spełniają przedmiotowego charakteru zwolnienia, jakim jest kształcenie i wychowanie. Tym samym oddalił skargę na interpretację dyrektora KIS.

Spółka miała wątpliwość, czy zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT, po uzyskaniu statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów P.o., będzie mogła przy świadczeniu usług polegających na organizacji kursów, szkoleń oraz zajęć w zakresie nauki pływania korzystać ze zwolnienia z VAT.

Zwolnienie z VAT dla usług nauki pływania

Podatnik najpierw wystąpił o interpretację. Dyrektor KIS nie zgodził się ze Spółką, iż przysługiwałoby jej zwolnienie. Organ interpretacyjny przywołał m.in. wyrok z 21 października 2021 r. w sprawie C-373/19 Dubrovin & Troger GbR-Aquatics, w którym Trybunał wskazał, że pojęcie "kształcenia powszechnego lub wyższego" w rozumieniu art. 132 ust. 1 lit. i oraz j dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że nie obejmuje ono udzielania lekcji pływania przez szkołę pływania.

Rozpatrując zatem kwestię ewentualnego zwolnienia, organ zaznaczył, że z powyższego stanowiska wynika, iż udzielanie lekcji pływania przez szkołę pływania ma pewne znaczenie i realizuje cel leżący w interesie ogólnym, to jednak jest ono nauczaniem specjalistycznym, świadczonym w sposób doraźny, które nie jest samo w sobie równoważne z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębianiem oraz rozwojem owej wiedzy i kompetencji przez uczniów w miarę ich postępów i specjalizacji w ramach poszczególnych stopni składających się na ten system, co jest charakterystyczne dla kształcenia powszechnego lub wyższego, w rozumieniu ww. przepisów dyrektywy.

Sąd administracyjny oddalił skargę podatnika. Wskazał że wydając zaskarżoną interpretację organ zasadnie przyjął, że opisane przez skarżącą usługi nauki pływania nie będą stanowić kształcenia powszechnego, a zatem nie spełnią przedmiotowego charakteru spornego zwolnienia, jakim jest kształcenie i wychowanie.

Przeczytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Poznaniu z 21 grudnia 2023 r., I SA/Po 356/23

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej