Aktualny

Ulga na złe długi po stronie dłużnika – odliczenie dopiero w miesiącu zapłaty, ale bez korekt

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 8 lipca 2024
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

Jeśli podatnik dokonuje płatności faktury po zakończeniu okresu rozliczeniowego w którym upłynęło 90 dni od dnia terminu płatności, będzie uprawniony do odliczenia VAT z takich faktur w rozliczeniu za okres, w którym zobowiązanie zostało uregulowane oraz nie jest zobowiązany do dokonywania korekty wynikającej z art. 89b ustawy o VAT.

Wnioskując o interpretację, spółka wskazała, iż zdarzają się sytuacje, kiedy to np. z uwagi na przedłużający się proces weryfikacji merytorycznej faktur spółka reguluje zobowiązania wynikające z otrzymanych faktur zakupowych później niż w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności dla tej faktury.

Faktury takie przed dokonaniem zapłaty nie są ujmowane w żadnej deklaracji VAT ani w ewidencji zakupu, a wykazany na nich podatek VAT nie zostaje odliczony ani w rozliczeniu za okres, w którym spółka je otrzymała, ani w żadnym z kolejnych trzech okresów rozliczeniowych. Spółka z uwagi na brak odliczenia nie dokonuje także korekt podatku naliczonego, o których mowa w art. 89b ustawy o VAT.

W związku z tym pojawiła się wątpliwość dotycząca ustalenia okresu rozliczeniowego, za który podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z takich faktur.

Czy zatem spółka w odniesieniu do sytuacji, w której dokonuje płatności danej faktury po zakończeniu okresu rozliczeniowego w którym upłynęło 90 dni od dnia terminu płatności, będzie uprawniona do odliczenia VAT z takich faktur w rozliczeniu za okres, w którym zobowiązanie zostało uregulowane oraz nie jest zobowiązana do dokonywania korekty wynikającej z art. 89b ustawy o VAT?

Dyrektor KIS przychylił się do tego „uproszczenia”. Przypomniał na wstępie, iż:

- w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89b ust. 1 ustawy o VAT),

- przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli dłużnik uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 90 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności (art. 89b ust. 1a ustawy),

- w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o której mowa w ust. 1, a w przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części (art. 89b ust. 4 ustawy).

Organ podatkowy uznał więc, że „(…) W rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy mimo otrzymania faktury zakupowej uprawniającej do odliczenia podatku naliczonego, nie dokonują państwo na jej podstawie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminach wskazanych w art. 86 ust. 10, 11 lub 13 (w drodze korekty), a następnie dopiero po upływie terminu wskazanego w art. 89b ust. 1 ustawy (tj. 90 dni od dnia terminu płatności) regulują jej należność.

Wobec tego należy stwierdzić, że mają państwo prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z ww. faktur, w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana z zastrzeżeniem terminu wskazanego w art. 86 ust. 13 ustawy – tj. nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ponadto, nie są państwo zobligowani do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego za wcześniejsze okresy rozliczeniowe, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy, gdyż nie dokonali państwo odliczenia VAT przed faktycznym uregulowaniem zobowiązania”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 listopada 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.597.2023.1.AA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej