Aktualny

Czy kierownik budowy może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 czerwca 2024
inspektor w kasku

Czy inspektor nadzoru inwestorskiego lub kierownik budowy korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT? Sprawdź aktualne stanowisko fiskusa.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy inspektor nadzoru inwestorskiego może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?
Czy kierownik budowy może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?

Podatnik ma uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności inżynieryjnej drogowej oraz do kierowania robotami budowlanymi w specjalności inżynieryjnej mostowej. Jego działalność gospodarcza ma zaś polegać na sprawowaniu samodzielnych funkcji w budownictwie zgodnie z ustawą Prawo budowlane, tj. pełnieniu funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego oraz kierownika budowy/robót drogowych i mostowych.

Podatnik zamierza również wykonywać i weryfikować projekty budowlane, projekty wykonawcze, projekty technologiczne a także inne opracowania związane z zamierzeniami budowlanymi w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych. Tak więc, przeważającą działalność gospodarczą, zgodnie z PKD, podatnik zakwalifikował pod numerem 71.12.Z (Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne). Prowadząc działalność gospodarczą nie zamierza jednak świadczyć usług doradztwa.

Dyrektor KIS przypomniał, że w świetle art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT, ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy, nie korzystają osoby świadczące m.in. usługi w zakresie doradztwa.

Organ podatkowy uznał że „(…) Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przedstawione przepisy należy wskazać, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowanej w: 71.12 PKD nie będzie Pan wykonywał usług doradczych, a także nie będzie wykonywać pozostałych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, a sprzedaż świadczonych usług zgodnie z przewidywaniem nie przekroczy kwoty limitu 200.000 zł w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w 2023 r., zatem miał Pan prawo, jako podatnik, który rozpoczął działalność gospodarczą w 2023 r., skorzystać ze zwolnienia podmiotowego stosownie do art. 113 ust. 9 ustawy. W kolejnych latach będzie Pan miał prawo do zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy”.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 14 lutego 2024 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.676.2023.2.MPA.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej