Zwolnienie z VAT usług kursów językowych przez platformę online

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 stycznia 2024
9165a3cc41099cd669cbe8be9ab11b903de161ad-xlarge

Dyrektor KIS potwierdził, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji usługi kursów językowych świadczone  przez platformę online, mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.

Usługi nauczania języków obcych a VAT

Generalnie zgodnie z przepisami ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka, która prowadzi działalność gospodarczą w szczególności w zakresie nauczania języków obcych zgodnie z klasyfikacją PKD „85.59.A Nauka języków obcych”. Spółka tworzy narzędzia wspierające naukę języków obcych i dostarcza platformę językową online do samodzielnej nauki.

Poprzez uzyskanie dostępu do Platformy użytkownik będzie mógł korzystać m.in. z opracowanych treści, na które składają się m.in. teksty, gry językowe, różnego rodzaju ćwiczenia doskonalące umiejętność posługiwania się wybranym językiem, słownik internetowy.

Kurs językowy realizowany w tym wariancie stanowić będzie produkt w formie cyfrowej, a jego świadczenie będzie zautomatyzowane,  tzn. ma odbywać się bez udziału nauczyciela. W ramach wykupionego abonamentu użytkownik ma możliwość przerabiania materiałów oraz danych jednostek lekcyjnych, powtarzania słownictwa, wykonywania zadań, a także sprawdzania swoich postępów  w nauce rozwiązując zamieszczone na Platformie testy.

Chociaż materiały edukacyjne publikowane na Platformie są przygotowywane przez wykwalifikowanych nauczycieli oraz native speakerów, to użytkownicy uczą się samodzielnie, bez udziału prowadzącego lektora. Udostępniane na Platformie testy i ćwiczenia są w całości sprawdzane przez system i nie są oceniane przez nauczyciela. Nauka jest więc w pełni samodzielna, a wszystkie materiały udostępniane są po wykupieniu wybranego abonamentu. Stopień zaawansowania dostępnych na określonym poziomie treści pokrywa się również z treścią proponowaną przez nauczycieli w ramach „tradycyjnego nauczania”.

Organ podatkowy wyjaśnił, że dyrektywa 2006/112/WE stanowi, że do usług świadczonych drogą elektroniczną nie stosuje się stawek obniżonych. Przepisy dyrektywy nie wprowadzają jednak expressis verbis ograniczenia stosowania zwolnienia w odniesieniu do kategorii usług zwolnionych, świadczonych drogą elektroniczną.

Nauczanie języków obcych a usługa elektroniczna

Pojęcie usługi elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy odnosi się wyłącznie do formy świadczenia, a nie do jego treści. Stąd też należy stwierdzić, że identyfikacja danej czynności jako usługi elektronicznej (według nomenklatury unijnej: usługi świadczonej drogą elektroniczną), nie skutkuje zmianą kwalifikacji prawnej tej czynności dla potrzeb stosowania innych przepisów ustawy.

To zaś oznacza, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. Stąd jeżeli określona usługa wymieniona w art. 43 ust. 1 ustawy będzie świadczona drogą elektroniczną, w odniesieniu do tej usługi zastosowanie znajdzie zwolnienie od VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 czerwca 2023 r., 0112-KDIL3.4012.254.2023.1.MC

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej