Rozliczanie VAT
W tej zakładce znajdziesz artukyły związane z prawidłowym rozliczaniem podatku od towarów i usług.
Jakie skutki w VAT wywołuje jednorazowe udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu
Jedna ze spółek udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu. Jakie ma to skutki w VAT? Czy przysługuje zwolnienie z VAT? Zdaniem fiskusa usługa udzielenia pożyczki stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, jednak korzysta ona ze zwolnienia z podatku.
- Data: 28.04.2021
Jak składać informacje podsumowujące po ostatnich zmianach przepisów
Podatnicy mają obowiązek informowania fiskusa o dokonanych transakcjach z podmiotami spoza kraju. Następuje to poprzez składanie informacji podsumowujących w wersji elektronicznej. Zobacz, jak zrobić to poprawnie po ostatniej zmianie przepisów w tym zakresie.
- Data: 26.04.2021
Można uniknąć problemów z przeliczaniem kursów walut w transakcjach krajowych
Z dniem 1 stycznia 2021 r. zmieniły się przepisy dotyczące przeliczania kursów walut na potrzeby VAT – chodzi o zawartą w pakiecie SLIM VAT opcję stosowania tożsamego kursu przeliczeniowego w podatkach dochodowych i VAT.
- Data: 23.04.2021
Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczać faktury korygujące w 2021 roku
Dzień 1 stycznia 2021 r. był przełomowy dla uregulowania zasad obejmujących zagadnienie faktur korygujących. Stało się tak za sprawą rozwiązań, które przyjęte zostały jako SLIM VAT, a których celem jest uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez vatowców. Zakres wprowadzonych zmian jest obszerny i obejmuje swym zasięgiem zarówno faktury umożliwiające obniżenie podstawy opodatkowania (czyli korekty in minus), jak również korekty zwiększające podstawę opodatkowania (czyli korekty in plus).
- Data: 22.04.2021
Usługi przygotowania pism w zakresie upadłości konsumenckiej mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT
Zwolnienia podmiotowego nie stosuje się do podatników świadczących m.in. usługi prawnicze oraz w zakresie doradztwa. Jednak o tym, by nie ulegać pewnemu „automatyzmowi” w myśleniu, przekonuje np. interpretacja dyrektora KIS, dotycząca prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego przez osobę świadczącą usługi w zakresie przygotowania pism i uzupełniania wniosków w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
- Data: 16.04.2021
Jak stosować w praktyce nowe zasady korygowania faktur in minus i in plus
Nowelizacja ustawy o VAT (w ramach pakietu SLIM VAT, który wszedł w życie 1 stycznia 2021 r.) wprowadziła brak konieczności uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus oraz uregulowanie rozliczania korekt zwiększających cenę. W konsekwencji w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania. Pewne wskazówki mogą także wynikać z opublikowanego przez resort finansów projektu objaśnień w sprawie SLIM VAT. Duże znaczenie przy ocenie danego przypadku będą miały z pewnością ogólne reguły dowodowe wynikające z Ordynacji podatkowej. Można by rzec, że nowe zasady mają właśnie również swoje „plusy i minusy”. Minusem jest użycie przez ustawodawcę pewnych ogólnych sformułowań. Z drugiej strony podatnicy mogą korzystać z różnych dodatkowych możliwości dowodzenia tego, jak w istocie przedstawiał się stan faktyczny.
- Data: 06.04.2021
Prawidłowe rozliczanie faktur korygujących w VAT, PIT i CIT
Faktury korygujące muszą być najczęściej rozliczane przez wystawiających je sprzedawców oraz otrzymujących je nabywców. Podatnicy często mają wątpliwości, kiedy należy to uczynić. W tym artykule wskazujemy, kiedy sprzedawcy i nabywcy powinni rozliczać faktury korygujące zarówno na gruncie VAT (w zakresie tym z początkiem 2021 r. nastąpiły duże zmiany), jak i na gruncie przepisów o podatku dochodowym.
- Data: 06.04.2021
Sprzedaż prywatnych gruntów a VAT – przegląd interpretacji i orzecznictwa
O tym, że osoba fizyczna sprzedająca nieruchomości działa w charakterze podatnika VAT, czyli prowadzi działalność gospodarczą, nie zaś w ramach zarządu majątkiem prywatnym (wykonując prawo własności), decyduje stopień aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, tj. że angażuje ona środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
- Data: 06.04.2021
- « pierwsza
- «
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- »
- ostatnia »