Aktualny

Jakie są skutki dostawy w drodze wywłaszczenia działek zabudowanych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 28 sierpnia 2024
3912dfb9d1c8d8463d7c63b10d5034c48969ee29-xlarge

Jakie są praktyczne skutki w VAT, dla dokonanej w drodze wywłaszczenia dostawy działek zabudowanych, naniesieniami budowlanymi?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak rozliczać dostawę w drodze wywłaszczenia działek zabudowanych

Przypomnijmy, że przez dostawę towarów w świetle przepisów ustawy o VAT rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa, prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Zatem skutki wywłaszczenia ocenia się analogicznie jak sprzedaż, np. z punktu widzenia stawki VAT, w tym ewentualnego zwolnienia z VAT.

Dostawa w drodze wywłaszczenia działek zabudowanych

Jak uznał w jednej z wydanych interpretacji dyrektor KIS, transakcja dostawy budowli, tj. fragmentu jezdni z masy bitumicznej posadowionego na działce nr 1 oraz fragmentu pasa drogowego pokrytego asfaltem posadowionego na działce nr 2, nie była dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, zaś od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu ich dostawy w drodze wywłaszczenia upłynął okres dłuższy, niż 2 lata.

Również w ciągu 2 lat poprzedzających wywłaszczenie, budowle te nie podlegały ulepszeniu o wartości przekraczającej 30% ich wartości początkowej. Stąd w odniesieniu do transakcji dostawy ww. budowli spełnione zostały przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Czytaj także:

Z kolei w odniesieniu do urządzeń budowlanych, czyli latarni, znajdujących się na działce nr 2, organ wskazał, że jako elementy przynależne do budowli znajdującej się na wskazanej działce, należy je opodatkować łącznie z budowlą, z którą te urządzenia są powiązane. Skoro więc planowana dostawa budowli, czyli fragmentu pasa drogowego pokrytego asfaltem posadowionego na działce nr 2 – jest zwolniona z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to także dostawa 4 latarni, znajdujących się na działce nr 2, stanowiących urządzenia budowlane, skorzysta ze zwolnienia od podatku VAT.

Jeśli chodzi o grunt będący przedmiotem sprzedaży, to podlega on opodatkowaniu według tych samych regulacji, co budynki i budowle na nim posadowione. W związku z tym dostawa gruntu, z którym związane są opisywane budowle, również jest zwolniona od podatku VAT. Czyli że dostawa gruntu (działki nr 1 i nr 2), na którym znajdują się ww. budowle (fragment jezdni z masy bitumicznej oraz fragmentu pasa drogowego pokrytego asfaltem) także korzysta ze zwolnienia z VAT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 grudnia 2023 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.586.2023.1.MW

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej