Aktualny

Nie każdy przelew da zwolnienie z kasy fiskalnej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 sierpnia 2024
d1dc477ee858eee182cddcd9a6b0a70ce71aac18-large

Dyrektor KIS przypomniał, że podatnik ma prawo do skorzystania ze zwolnienia  z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z ewidencjonowania przy użyciu kasy (w powiązaniu z poz. 36 załącznika), po łącznym spełnieniu określonych przepisami warunków.

Warunkami tymi są:

- dostawa towarów następuje w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi),
- zapłata za towar musi być dokonana w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo -kredytowej, której jest członkiem),
- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy,  w tym jego adres),
- przedmiotem dostawy nie są towary wymienione w § 4 rozporządzenia.

Natomiast niespełnienie jednego z tych warunków oznacza brak możliwości zastosowania zwolnienia  z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

I tu właśnie organ podatkowy dopatrzył się pewnej przeszkody. Jak bowiem wyjaśnił, „(…) Jak wskazuje Pani w opisie sprawy, w przypadku sprzedaży odzieży używanej, dokonywanej za pośrednictwem platformy (…), problemem jest ustalenie dokładnej identyfikacji osoby kupującej. Osoby kupujące bowiem nie podają swoich danych, lecz miasto, kraj, jakieś hasło i numer skrytki odbiorczej. W opisie sprawy wskazała Pani, że platformy, za pośrednictwem których jest dokonywana sprzedaż, udostępniają wprawdzie Pani raporty sprzedaży z każdego dnia (więc możliwe jest powiązanie każdej płatności ze sprzedanym towarem), ale nie podają w nich pełnych danych nabywców, tylko miasto, jego hasło, kraj i numer skrytki odbiorczej. Ponadto, na (…) generowanej przez Panią do wysyłki towarów (uprzednio przygotowywanej przez platformę) widnieje jedynie miasto, kraj i numer skrzynki odbiorczej. (…) te nie zawierają dokładnego adresu nabywcy. Zatem, (kierując się przedstawionym opisem sprawy) z dokumentacji, jaką Pani posiada,  w odniesieniu do danych kupujących, można ustalić jedynie miasto, kraj, numer skrytki odbiorczej oraz hasło osoby kupującej – jest to imię i nazwisko razem, jakaś data. W świetle powyższego nie spełnia Pani jednej z ww. przesłanek dającej prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 36 załącznika do rozporządzenia. Z posiadanej przez Panią dokumentacji nie wynikają bowiem wszystkie dane nabywcy, w tym jego adres, które pozwalałyby na jego identyfikację.

Tym samym, nie może Pani korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży dokonywanej za pośrednictwem platformy (…), na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia”.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 18 marca 2024 r., 0112-KDIL3.4012.750.2023.2.MC.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej