Czy sprzedaż kilkudziesięciu działek powstałych w wyniku podziału działki rolnej, podlega VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 1 marca 2024
3912dfb9d1c8d8463d7c63b10d5034c48969ee29-xlarge

Fiskus przypomniał, że m.in.: podział nieruchomości rolnej, sprzedaż działek nabywcom pozyskanym za pomocą profesjonalnego biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, zaopatrzenie w urządzenia sieci wodociągowej – nie dają podstaw do uznania, że ww. działania i czynności miały na celu wyłącznie realizację własnych celów osobistych.

Dyrektor KIS analizował problem sprzedaży kilkudziesięciu działek po podziale działki rolnej. Wnioskodawczyni była zdania, że transakcja sprzedaży ziemi nie podlega VAT. Osoba ta w 1990 r. nabyła, w zamian za rentę, prawo własności nieruchomości rolnej. Wnioskodawczyni prowadziła na nieruchomości gospodarstwo rolne. Uzyskiwane produkty rolne przeznaczała na własny użytek i na sprzedaż. Sprzedaż zaś nie była opodatkowana podatkiem VAT.

Wnioskodawczyni dokonała podziału nieruchomości rolnej na 40 działek. Na jednej z działek zamierza prowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Pozostałe działki planuje sprzedać, korzystając z pomocy biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Poza wskazaną nieruchomością Wnioskodawczyni nie dokonywała nabycia ani zbycia innych nieruchomości, jak również nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności związanej z nieruchomościami. Wskazywana sprzedaż będzie działaniem jednorazowym, polegającym na wyprzedaży prywatnego majątku. Grunty nie były też uprzednio przedmiotem najmu czy dzierżawy.

Wnioskodawczyni w związku z planowaną działalnością agroturystyczną nabyła projekt techniczny zabudowań i poniosła koszt zaopatrzenia nieruchomości w urządzenia sieci wodociągowej. Siłą rzeczy część wydzielonych pod sprzedaż działek została również zaopatrzona w wodę.

Celem wybudowania instalacji było jednak umożliwienie rozpoczęcia działalności agroturystycznej, a nie uzbrajanie działek przeznaczonych na sprzedaż. Nadto osoba ta nie poniosła w przeszłości ani nie zamierza ponosić żadnych kosztów związanych z uzbrojeniem terenu, budową drogi czy wyposażeniem nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż w urządzenia sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, sanitarnej czy elektrycznej.

Przy czym wszystkie działki powstałe przez podział są w dalszym ciągu działkami rolnymi. Wnioskodawczyni nie występowała ani nie zamierza występować o ich przekształcenie na działki budowlane. Nie występowała również ani nie zamierza występować o opracowanie planu o zagospodarowania przestrzennego terenu.

Wnioskodawczyni wystąpiła natomiast o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla działki, na której prowadzone będzie gospodarstwo agroturystyczne oraz dla wszystkich działek przeznaczonych na sprzedaż.

Organ nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Podniósł bowiem że:

„(…) W niniejszej sprawie wystąpiły okoliczności, które łącznie wskazują, iż sprzedaż 39 działek powstałych w wyniku podziału działki rolnej należy uznać za działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podejmowane w opisie sprawy czynności/działania dotyczące ww. działek będących przedmiotem sprzedaży, w tym, m.in.: podział nieruchomości rolnej; sprzedaż działek nabywcom pozyskanym za pomocą profesjonalnego biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami; wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy; zaopatrzenie w urządzenia sieci wodociągowej, nie dają podstaw do uznania, że ww. działania i czynności miały na celu wyłącznie realizację własnych celów osobistych.

Powyższe działania podjęte przez panią – wbrew pani stanowisku – świadczą o zorganizowanym charakterze sprzedaży. Wystąpił bowiem ciąg czynności podejmowanych przez panią, które rozpatrywane łącznie umieściły planowaną transakcję w zakresie stosowania dyrektywy 2006/112/WE Rady, a co za tym idzie, ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie aktywne działanie w zakresie obrotu nieruchomościami świadczą o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. W związku z powyższym, w ocenie organu, działania podejmowane przez panią nie należą do zakresu czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Dokonując ww. działań uatrakcyjniła pani ww. działki jako towar i przyczyniła się pani do wzrostu ich wartości”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 17 lipca 2023 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.326.2023.2.PRP.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej