Czy ograniczenie odliczenia do 50% VAT i prewspółczynnik kumulują się

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 21 kwietnia 2023
% wiele i figurki osób

Zdaniem organów skarbowych w sytuacji, gdy gminy ponoszą wydatki na nabycie i eksploatację pojazdów samochodowych, które będą wykorzystywane do czynności mieszanych (opodatkowanych VAT i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem) – będzie przysługiwać im prawo do częściowego odliczenia VAT. W celu obliczenia podatku podlegającego odliczeniu należy ustalić proporcję na zasadach określonych w art. 86 ust. 2a i następne ustawy i rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., a następnie do tak wyliczonej kwoty zastosować uregulowania wynikające z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (czyli pomniejszyć ją o 50%).

Gmina we wniosku o interpretację przedstawiła pogląd, że będzie uprawniona do odliczenia 50% podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie wymienionych pojazdów samochodowych oraz nabycie towarów i usług mających na celu ich używanie, utrzymanie i eksploatację, przy czym nie będzie zobowiązana do dodatkowego obniżenia podatku naliczonego o tzw. prewspółczynnik VAT.

Ograniczenie odliczenia do 50%

Zdaniem gminy, art. 86a ustawy, uprawniający do obniżenia 50% kwoty podatku naliczonego, stanowi przepis szczególny wobec artykułu 86 ust. 2a i następne ustawy o VAT, nakazujących pomniejszenie podatku naliczanego o wysokość tzw. prewspółczynnika. Na poparcie swego stanowiska gmina przywołała wyrok WSA w Warszawie z 14 czerwca 2022 r. o sygn. akt III SA/Wa 2905/21.

W tym ujęciu gmina powinna dokonać pomniejszenia odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi o 50%, ale nie jest dodatkowo zobowiązana do dalszego pomniejszenia wyniku o wartość prewspółczynnika VAT.

Fiskus nie zgodził się ze stanowiskiem gminy

Jak wyjaśnił organ podatkowy w interpretacji dyrektora KIS z1 grudnia 2022 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.578.2022.1.OS – „(…) Nie można zgodzić się z argumentami gminy, że jest uprawniona do odliczenia 50% podatku naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie wymienionych pojazdów samochodowych oraz nabycie towarów i usług mających na celu ich używanie, utrzymanie i eksploatację i nie będzie zobowiązana do dodatkowego obniżenia podatku naliczonego o tzw. prewspółczynnik VAT. W sytuacji, gdy gminy ponoszą wydatki na nabycie i eksploatację pojazdów samochodowych, które będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT, związanych z prowadzoną przez gminy działalnością gospodarczą oraz niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem – to jest wykorzystywania pojazdów do realizacji innych zadań wynikających z przepisów prawa (realizacja zadań własnych i zleconych) – będzie przysługiwać prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na pojazdy samochodowe. W celu obliczenia podatku podlegającego odliczeniu należy ustalić proporcję na zasadach określonych w art. 86 ust. 2a i następne ustawy i rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., a następnie do tak wyliczonej kwoty zastosować uregulowania wynikające z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (czyli pomniejszyć ją o 50%). Tym samym Państwa stanowisko uznano za nieprawidłowe. Odnosząc się do powołanego wyroku z 14 czerwca 2022 r. o sygn. akt III SA/Wa 2905/21, należy mieć na uwadze, iż jest to wyrok nieprawomocny”.

Przeczytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej