Przekazanie przez spółkę cywilną nieruchomości i samochodów wspólnikom

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 4 marca 2024
ce3a897f6a2ebb244c6833fc4d8cb3cc486ba145-xlarge(1)

Jakie skutki wywołuje przekazanie przez spółkę cywilną nieruchomości i samochodów wspólnikom? Sprawdźmy. 

 

W jednej z interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek, w którym wspólnicy zamierzają na mocy uchwały nieruchomość oraz wszystkie samochody osobowe, wycofać ze spółki, przekazując je na cele osobiste tychże wspólników, którzy są współwłaścicielami nieruchomości i samochodów osobowych, w części odpowiadającej posiadanym udziałom w spółce.

Wycofanie ma nastąpić w drodze przekazania nieruchomości oraz wszystkich samochodów osobowych na cele osobiste, tj. majątku niezwiązanego z prowadzeniem działalności w formie spółki.

Nieodpłatne wycofanie nieruchomości z majątku spółki i przekazanie jej do majątku wspólników planowane jest w pierwszej połowie 2024 r., tj. po upływie 10 lat, licząc od roku, w którym została oddana do użytkowania (2014).

Nieodpłatne wycofanie samochodów osobowych z majątku spółki i przekazanie ich do majątku wspólników planowane jest również w pierwszej połowie 2024 r., tj. w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nabyto ww. samochody osobowe.

Dyrektor KIS przypomniał, że nieodpłatne przekazanie towarów jest opodatkowane, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Nieodpłatne wycofanie nieruchomości ze spółki stanowiłoby przy tym dostawę towarów zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Pierwsze zasiedlenie budynku w rozumieniu ustawy miało miejsce najpóźniej w 2014 r., a od momentu pierwszego zasiedlenia do planowanego przekazania budynku do majątku prywatnego wspólników upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Przy nieodpłatnym wycofaniu nieruchomości z majątku spółki, po upływie 10 lat od dnia nabycia, na spółce nie będzie ciążył obowiązek korekty kwoty podatku odliczonego.

Przy nieodpłatnym wycofaniu samochodów osobowych z majątku spółki, przed upływem 60 miesięcy od dnia nabycia, licząc od miesiąca, w którym nabyto samochody osobowe, będzie spółce przysługiwać prawo do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu samochodów osobowych. Spółka odliczyła bowiem 50% VAT naliczonego od każdej z transakcji nabycia samochodu osobowego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 31 sierpnia 2023 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.226.2023.2.DS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej