Odliczenie VAT od wydatków na remont i modernizację stacji paliw wykorzystywanej wyłącznie do tankowania własnych samochodów

Dodano: 5 listopada 2020
tankowanie paliwa

W przypadku odliczania VAT od wydatków związanych z samochodami niejednokrotnie dochodzi do wątpliwości, czy określone zakupy są bezpośrednio związane z użytkowaniem pojazdów samochodowych czy jednak odnoszą się do całej działalności.

Spółka wynajmuje miejsce postojowe na potrzeby samochodu firmowego, w odniesieniu, do którego odliczane jest 50% VAT – tu również (z tytułu faktury dokumentującej najem tego miejsca) można odliczyć 50% VAT.

Jeśli miejsce parkingowe służy samochodom klientów – najem taki nie jest związany z używaniem pojazdów samochodowych podatnika, ale bardziej np. z lokalem, do którego są one przypisane (i niejako z ogółem działalności), stąd jest tu pełne prawo do odliczenia.

W jednej z najnowszych interpretacji Dyrektor KIS analizował przypadek podatnika, który  dzierżawi od innego podmiotu stację paliw. Stacja ta jest zaś wykorzystywana do tankowania własnych samochodów ciężarowych i samochodów osobowych. W roku 2019 na samochody osobowe przypadało 8% całości zużycia paliwa, a na ciężarowe – 92% całości zużycia.

Organ uznał, że w odniesieniu do wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem oraz remontami i modernizacją dzierżawionej stacji paliw należy wziąć pod uwagę odpowiednie udziały wydatków związanych z samochodami, w stosunku do których przysługuje odliczenie w ograniczonej 50% wysokości oraz wydatków związanych z samochodami ciężarowymi w stosunku do których przysługuje pełne 100% prawo do odliczenia w okresie rozliczeniowym, w którym następuje odliczenie podatku naliczonego od tych wydatków.

Stąd w takim zakresie, w jakim wydatki związane z bieżącym utrzymaniem oraz remontami i modernizacją stacji paliw, można przypisać do eksploatacji samochodów – w odniesieniu do których przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku z wydatków związanych z ich eksploatacją - spółka będzie miała prawo do odliczenie 100% naliczonego podatku VAT.

Z kolei w zakresie, w jakim wydatki związane z bieżącym utrzymaniem oraz remontami i modernizacją stacji paliw można przypisać do eksploatacji pozostałych samochodów - spółka będzie miała prawo do odliczenie 50% naliczonego podatku VAT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 października 2020 r., 0111-KDIB3-3.4012.342.2020.3.PJ

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej