Jak rozlicza VAT najemca samochodów osobowych, które udostępnia pracownikom w celu dojazdów do pracy

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 12 sierpnia 2022
mężczyzna w samochodzie osobowym

Rozliczanie VAT w przypadku samochodów osobowych budzi pewne kontrowersje. Często pracodawcy biorą w używanie (na podstawie umów najmu czy leasingu) samochody, które następnie udostępniają pracownikom, godząc się na używanie także w celach prywatnych i przyjmując założenie, że będą odliczać 50% VAT naliczonego. Powstaje pytanie, jak ma się do tego jednak owo nieodpłatne udostępnianie? Czy będzie ono opodatkowane?

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Czyli wystarczyłoby odliczenie częściowe podatku naliczonego, by pojawiła się konieczność zapłaty podatku należnego.

Zapamiętaj! W przypadku samochodów – trzeba jednak pamiętać o szczególnym rozwiązaniu.

Otóż opodatkowanie tego udostępnienia nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub

2) nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przeczytaj także:

Tu przypomnijmy, że art. 86a ust. 1 ustawy mówi o odliczeniu 50% podatku naliczonego.  Jednocześnie zasady powyższe odnoszą się też do przyjęcia pojazdu w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Ratio legis takiego rozwiązania tkwiło w tym, że chodził o uniknięcie „podwójnego opodatkowania”, bowiem już w związku z ograniczeniem odliczenia VAT (do 50%) został tu uwzględniony użytek prywatny tych pojazdów.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej