
Gdzie i jak rozliczyć usługi kompleksowe dla kontrahenta zagranicznego
Polska spółka świadczy usługi produkcyjne zgodnie z zaleceniami i na rzecz zagranicznego kontrahenta, który również za granicą produkty te sprzedaje. Są one tworzone według specyfikacji odbiorców końcowych. Spółka była przekonana, iż z racji tego, że nie sprzedaje towaru, lecz świadczy usługi kompleksowe na zlecenie swojego głównego odbiorcy, będą one podlegać opodatkowaniu w państwie tego zleceniodawcy. Fiskus był innego zdania. Poznaj szczegóły.
- Data: 02.12.2020

Czy przy zakupie usługi pośrednictwa w zakupie rozliczamy import usług
Pytanie: Szef dokonał zakupu towaru z Chin za pomocą platformy Alibaba. Faktura za towar opiewa na 550 USD (odprawione i oclone). Za transakcję zapłacono kartą kredytową firmową. Płatność jednak została zrealizowana na kwotę 566,23 USD. Z korespondencji z dostawcą wynika, że różnica 16,23 USD to opłata za pośrednictwo w sprzedaży (prowizja), którą płacą nabywca i sprzedawca dla firmy Alibaba. Z wyciągu z karty wynika, że płatność poszła do GBR. Jak rozliczyć te 16,23 USD w VAT? Czy jest to import usług? Jakiego kontrahenta podać w JPK, jeśli trzeba wykazać transakcję?
- Data: 19.10.2020

Czy serwisowanie samochodów przez wynajmującego pozwala na pełne odliczenie VAT
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że podatnik będzie uprawniony do pełnego odliczenia podatku naliczonego w zakresie ponoszonych przez niego wydatków związanych z pojazdami osobowymi przeznaczonymi na cele wynajmu (również w przypadku wyjazdów pojazdów samochodowych w związku z ich serwisem) – bez obowiązku zgłoszenia tych pojazdów do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
- Data: 19.10.2020

Czy sprzedając odzież przez Internet, trzeba rejestrować się do VAT
Pytanie: Podatnik rozpoczynający działalność wybrał ryczałt ewidencjonowany. Będzie handlował odzieżą na giełdzie (czynna tylko w niedzielę). Oprócz tego ma zamiar sprzedawać odzież przez Internet. Czy w myśl nowych przepisów (zawieranie umów na odległość) będzie musiał zarejestrować się od razu do VAT?
- Data: 19.10.2020

Uwaga! Naprawy samochodów z użyciem części – bez oznaczenia „GTU_07” i obowiązkowego split payment
Nawet gdy wartość części samochodowych przekracza koszt robocizny, to przyjmuje się, że w przypadkach napraw i serwisu samochodów mamy do czynienia z kompleksową usługą naprawy pojazdów. Zatem mimo że nowa ewidencja powinna zawierać m.in. oznaczenia dostawy pojazdów oraz części samochodowych (o kodach wyłącznie CN 8701-8708 oraz CN 8708 10), jak i oznaczenie „MPP” (tam, gdzie obowiązkowy split payment ma miejsce) – przy naprawach dochodzi zwykle do świadczenia kompleksowego, gdzie prym wiedzie usługa i to na usłudze zależy klientowi najbardziej.
- Data: 19.10.2020

Zobacz, czy usługi montażu urządzeń trzeba ewidencjonować na kasie fiskalnej
Pytanie: Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług montażu pieców centralnego ogrzewania, klimatyzacji i instalacji elektrycznych ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży dla osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej? Na wszystkie usługi wystawiane są faktury, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
- Data: 19.10.2020

Sprawdź, jaką stawką VAT objąć szkolenia online
Pytanie: Prowadzimy agencję eventową, w ramach której organizujemy różnego rodzaju wydarzenia dla firm. W związku z epidemią koronawirusa przechodzimy na organizację wydarzeń online i będziemy prowadzić szkolenia z organizacji takich wydarzeń dla podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce. Czy na takie szkolenia z zakresu organizacji wydarzeń online należy stosować podstawową stawkę 23% VAT?
- Data: 29.09.2020

Sprawdź, czy zawsze nieodpłatne przekazanie towaru równa się jego dostawie
Przedmiotem opodatkowania VAT jest między innymi odpłatna dostawa towarów. Jednak ustawa o VAT uznaje za nią także niektóre czynności o charakterze nieodpłatnym. Sprawdź, kiedy przekazując darowiznę masz obowiązek rozliczyć podatek.
- Data: 05.06.2020
Kategorie
Aktualny numer Pokaż listę wydań »
Doradca VAT, Nr 167
