Rekompensata wypłacona za przedwczesne rozwiązanie umowy dzierżawy a VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 24 października 2023
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS uznał, że rekompensata wypłacona za przedwczesne rozwiązanie umowy dzierżawy urządzeń i dystrybucji napojów gorących (chodzi zwłaszcza o kawę), nie stanowi kary umownej czy odszkodowania, lecz jest to wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz klienta.

Jak wynikało z opisu sprawy, ustalona w porozumieniu stron kwota podlegająca zapłacie, w zamian za wydaną zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy, stanowi częściową rekompensatę za utracone zyski z tytułu skrócenia czasu trwania umowy. Z kolei po stronie klienta pojawia się korzyść z racji wcześniejszego zakończenia umowy.

Umowa zawarta między usługodawcą a klientem, zobowiązuje klienta do zakupu uzgodnionej minimalnej ilości kawy co miesiąc, pokrywającej koszty dzierżawy i konserwacji dzierżawionych urządzeń. W razie niedotrzymania comiesięcznego minimalnego zamówienia produktów przez klienta, zobowiązany jest on do zapłaty czynszu wyrównującego w wysokości określonej w umowie, liczonego za każdy niewykupiony kilogram kawy poniżej ustalonego limitu.

Czynsz dzierżawny stanowi zatem tylko część kwoty, jaką usługodawca uzyskałby, gdyby klient zrealizował zamówienie w ilości przewidzianej w umowie. Zapłata rekompensaty jest zatem związana z tolerowaniem sytuacji, jaką jest przedwczesne rozwiązanie umowy na czas określony za porozumieniem stron.

Rekompensata wypłacona za przedwczesne rozwiązanie umowy dzierżawy

Stąd rekompensata, jaką otrzymano w związku z rozwiązaniem umowy, nie stanowi zwrotu utraconych zysków czy odszkodowania za straty. Według organu podatkowego mamy do czynienia z zapłatą za usługę. Jest więc spełniona przesłanka istnienia związku między wypłatą należności, a otrzymaniem świadczenia wzajemnego, co jest warunkiem koniecznym do uznania, iż kwota ta stanowi wynagrodzenie za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Oznacza to, że rekompensata wypłacona przez usługobiorcę w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy dzierżawy, stanowi tylko wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług.

Zobacz także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 stycznia 2023 r., 0114-KDIP4-3.4012.632.2022.2.DS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej