Aktualny

Będzie większy limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 23 maja 2024
  Będzie większy limit sprzedaży uprawniający do zwolnienia podmiotowego z VAT

Z informacji medialnych wynika, że resort finansów pracuje nad podniesieniem limitu obrotów, które uprawniają do stosowania podmiotowego zwolnienia od VAT. Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie od opodatkowania podatkiem od towarów i usług w 2024 roku przysługuje podatnikom, u  których  wartość sprzedaży opodatkowanej VAT  nie przekroczyła łącznie w 2023 roku kwoty 200.000 zł. Stanowi o tym  treść art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast  u nowych podmiotów w pierwszym roku działalności wspomniany limit  jest obliczany  proporcjonalnie do okresu jej prowadzenia. Przy czym bierze się wtedy pod uwagę  przewidywaną wartość tej  sprzedaży. 

Na  taki sposób postępowania wskazuje art. 113 ust. 9  powołanej ustawy. Jest to tak zwane podmiotowe zwolnienie od tego podatku (choć w istocie ma ono mieszany charakter, tj.  podmiotowo-przedmiotowy). W świetle informacji przekazanych przez MF limit, o którym była mowa wcześniej, ma zostać podniesiony z  200.000 zł do kwoty 240.000 zł  Zmiana miałaby wejść w życie już od 1 stycznia 2025 r.

Nie każdy może skorzystać ze zwolnienia

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z omawianej preferencji. Prawo do zwolnienia podmiotowego nie przysługuje bowiem podmiotom, które zajmują się  sprzedażą określonych towarów bądź świadczeniem niektórych usług. Dotyczy m.in. to podmiotów handlujących nowymi środkami transportu, częściami samochodowymi i wyrobami z metali szlachetnych. To samo odnosi się  np. do świadczenia usług  prawniczych, doradczych (z wyjątkiem usług w zakresie doradztwa rolniczego), jubilerskich czy windykacyjnych.

Autor:

Mariusz Olech, prawnik, specjalista podatkowy, wieloletni pracownik organów skarbowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej