Aktualny

Zwolnienie z VAT wynagrodzenia za udział w zajęciach sportowych prowadzonych przez fundację

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 czerwca 2024
4d4ba082154b9956794ec780b6928a3eeeddd433-xlarge

Jeśli usługi w formie zajęć sportowych mają ścisły związek z uprawianiem sportu i są świadczone na rzecz osób uprawiających sport i świadcząc ww. usługi podatnik nie jest nastawiony na osiąganie zysków (a ewentualne nadwyżki finansowe są przeznaczane na realizację celów statutowych, w tym na organizowanie zawodów sportowych, stypendia i nagrody dla uczestników) – to usługi te mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Czy fundacja, której celem jest szeroko rozumiane wspieranie, rozwój, promocja i upowszechnianie sportu i kultury fizycznej, może korzystać ze zwolnienia z VAT.
  • Czy wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w prowadzonych przez fundację zajęciach sportowych podlega zwolnieniu z VAT?

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się fundacja, która nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Celem fundacji jest m.in. szeroko rozumiane wspieranie, rozwój, promocja i upowszechnianie sportu i kultury fizycznej, organizacja, rozwijanie działalności prowadzącej do utrzymania i podnoszenia sprawności fizycznej społeczeństwa czy organizacja współzawodnictwa sportowego. W ramach realizowanej przez Fundację działalności zarobkowej prowadzone są zajęcia sportowe.

Jednocześnie fundacja nie świadczy usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym, jak również usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Działania fundacji nie są skierowane na osiągniecie zysków, a wszelkie osiągnięte nadwyżki finansowe przeznaczane są na realizację celów statutowych, w tym na organizowanie zawodów sportowych, stypendia i nagrody dla uczestników. Fundacja zapytała dyrektora KIS, czy wynagrodzenie pobierane za uczestnictwo w prowadzonych przez nią zajęciach sportowych podlega zwolnieniu z VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku VAT. Organ potwierdził prawidłowość stanowiska o zwolnieniu z VAT. 

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy – zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,
c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Zwolnienie dla usług związanych ze sportem stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Również w świetle dyrektywy VAT – państwa członkowskie zwalniają od podatku świadczenie niektórych usług ściśle związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym, przez organizacje nienastawione na osiąganie zysku na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym.

Organ podsumował analizę w ten oto sposób „(…) Zatem, skoro usługi w formie zajęć sportowych objętych zakresem wniosku mają ścisły związek z uprawianiem sportu i są świadczone na rzecz osób uprawiających sport i – jak wskazano powyżej – świadcząc ww. usługi nie są państwo nastawieni na osiąganie zysków, a ewentualne nadwyżki finansowe są przeznaczane na realizację celów statutowych, w tym na organizowanie zawodów sportowych, stypendia i nagrody dla uczestników, to usługi te mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług”.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 lutego 2024 r., 0112-KDIL3.4012.17.2024.1.MC

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej