Rozliczanie w VAT bonów różnego przeznaczenia

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 31 stycznia 2024
monety na notowaniach

Dopiero faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług dokonane w zamian za bon różnego przeznaczenia przyjmowany przez dostawcę lub usługodawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia podlega opodatkowaniu VAT. Nie podlega zaś opodatkowaniu tym podatkiem wcześniejszy transfer bonu różnego przeznaczenia.

Dyrektor KIS w swej interpretacji rozpatrywał sprawę:

- uznania kart podarunkowych za bon różnego przeznaczenia i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego,
- niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT niewykorzystanych kart podarunkowych w przypadku przeterminowania się karty w całości lub części jej wartości.

Podatnik zwrócił się z dość ciekawym problemem dotyczącym MPP. Prowadzi on bowiem sprzedaż poprzez sieć salonów znajdujących się w centrach handlowych oraz sklep internetowy oferując odzież i inne towary. Spółka ta ma szeroki asortyment oferowanych towarów i ciągle ulega on rozszerzeniu o nowe pozycje. W salonach prowadzona jest sprzedaż krajowa, ale występuje też sprzedaż dla osób z zagranicy, którzy wywożą zakupioną odzież za granicę i mogą odzyskać zapłacony VAT (procedura TaxFree).

W sklepie internetowym prowadzona jest sprzedaż wysyłkowa krajowa i do innych krajów Unii w procedurze OSS (procedura obejmuje wiele krajów Unii i nie jest ona rozliczana w JPK VAT, tylko przez deklarację kwartalną VIU-DO). Podatek od tych transakcji jest rozliczany wg stawek obowiązujących w krajach, do których następuje wysyłka zakupionego towaru.

Wszystkie artykuły sprzedawane w ubiegłych latach miały w Polsce stawkę 23%. Występuje też jednak sprzedaż dla klientów z innych krajów, a w przypadku TaxFree następuje zwrot podatku VAT, zaś w razie wysyłki internetowej do innego państwa UE sprzedaż nie podlega VAT w Polsce.

Spółka oferuje klientom m.in. karty podarunkowe, do nabycia zakupywane zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepie internetowym. Karty może zakupić każdy chętny. Karty dostępne są w dowolnych nominałach określonych w momencie dokonywania jej zakupu, poprzez zasilenie drogą elektroniczną określoną kwotą. Karta ma indywidualny numer, ale nie jest przypisana do osoby, może zatem być przekazana w formie prezentu, stąd nie jest też prowadzona ewidencja osób posiadających kartę.

Co za tym idzie, zapłata kartą może wystąpić zarówno w przypadku sprzedaży krajowej, jak i unijnej. Dlatego podatnik nie ma wiedzy (przy jej wydaniu), czy zapłacona nią sprzedaż będzie podlegała VAT w Polsce czy w innym kraju UE.

W konsekwencji, zdaniem podatnika, w dacie wydania karty podarunkowej:

- nie można ostatecznie ustalić miejsca opodatkowania, gdyż w Spółce występuje oprócz zwykłej krajowej sprzedaży także sprzedaż objęta procedurą TaxFree i sprzedaż internetowa na terenie całej Unii w procedurze VAT OSS,
- nie można ostatecznie ustalić stawki VAT w jakiej nastąpi sprzedaż, co wynika także z faktu, iż w różnych państwach UE są różne stawki VAT.

Karta ma termin ważności 1 rok, a jeżeli po tym okresie zostaną na niej jakieś środki, to nie mogą być już wykorzystane. Wtedy to „wartość przedawniona” jest opodatkowywana przez Spółkę podatkiem dochodowym od osób prawnych, ale nie podlega podatkowi VAT.

Dyrektor KIS, rozpatrując aspekty w podatku VAT, zgodził się z zaprezentowanym rozumowaniem. Przypomniał, że dopiero faktyczne przekazanie towarów lub faktyczne świadczenie usług dokonane w zamian za bon różnego przeznaczenia przyjmowany przez dostawcę lub usługodawcę jako wynagrodzenie lub część wynagrodzenia podlega opodatkowaniu VAT. Nie podlega zaś opodatkowaniu tym podatkiem wcześniejszy transfer bonu różnego przeznaczenia.

Organ potwierdził też, że skoro w dacie wydania karty podarunkowej nie można ostatecznie ustalić stawki VAT, w jakiej nastąpi sprzedaż, to karty podarunkowe uprawniające klientów do dokonania zakupów, zgodnie z art. 2 pkt 44 ustawy o VAT, stanowią bony różnego przeznaczenia (MPV).

Z kolei w odniesieniu do obowiązku podatkowego dla bonów różnego przeznaczenia zastosowanie będą miały zasady ogólne wynikające z art. 19a ust. 1 ustawy, czyli podatek stanie się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi i co do zasady powinien zostać rozliczony za ten okres rozliczeniowy.

Dyrektor KIS potwierdził również, że niewykorzystane karty podarunkowe lub ich niewykorzystana część nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 30 października 2023 r. 0113-KDIPT1-2.4012.596.2023.2.JSZ

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej