Zobacz, jakie skutki podatkowe wywołuje kradzież firmowego samochodu

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 22 marca 2024
fd3749227f27f657e15f976a27b20495a8b0c904-xlarge

Zdarza się, że ma miejsce kradzież samochodu, będącego środkiem trwałym spółki. Powstaje wówczas pytanie o to, czy niezamortyzowana część tego samochodu jest kosztem? Czy wypłacone odszkodowanie będzie przychodem podatkowym? Czy trzeba korygować VAT odliczony od wydatków na ten samochód? Sprawdźmy.

Kiedy straty można zaliczyć do kosztów podatkowych

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to (a contrario), że do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane tylko straty powstałe w wyniku utraty lub likwidacji samochodów objętych ubezpieczeniem dobrowolnym oraz koszty remontów powypadkowych takich samochodów.

W świetle powyższego odpowiedź na pierwsze z pytań zależy od tego, czy skradziony samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (tj. ubezpieczeniem AC). Jeżeli tak (co najprawdopodobniej ma miejsce, gdyż drugie z pytań dotyczy skutków otrzymania odszkodowania), spółka może zaliczyć do podatkowych kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część wartości początkowej przedmiotowego samochodu (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). W przeciwnym razie nie ma takiej możliwości.

Odszkodowanie jako przychód podatkowy

Niezależnie przy tym od tego, która z powyższych sytuacji ma miejsce, wypłacone spółce odszkodowanie stanowi jej przychód podatkowy. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, który stanowi, że przychodami są przede wszystkim otrzymane przez podatników pieniądze.

Kradzież samochodu firmowego a VAT

Kradzież zazwyczaj nie powoduje zmiany prawa do odliczenia skutkującej obowiązkiem dokonania korekty odliczonego podatku. Warunkiem jest odpowiednie (tj. wiarygodne) udokumentowanie i potwierdzenie kradzieży lub zniszczenia.

Wynika to z art. 185 ust. 2 dyrektywy 2006/112, który stanowi, że korekta nie jest dokonywana, między innymi, w przypadku należycie udokumentowanego lub potwierdzonego zniszczenia, zagubienia lub kradzieży własności (na marginesie należy dodać, że przepis ten pozwala państwom członkowskim na domaganie się dokonywania korekt w przypadku kradzieży, lecz Polska dotychczas z możliwości tej nie skorzystała).

Zapamiętaj! Jeżeli zatem kradzież samochodu jest wiarygodnie udokumentowana i potwierdzona (co niemal na pewno ma miejsce), spółka nie musi korygować podatku VAT odliczonego przy nabyciu tego samochodu.
Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej