Skutki podatkowe w VAT obciążenia opłatą dodatkową w związku udzieleniem właściwym organom pisemnej informacji np. o użytkowniku przedmiotu leasingu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 czerwca 2023
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

W praktyce w umowach leasingu znajduje się częste zastrzeżenie, iż spółka za każde udzielenie pisemnej informacji o przedmiocie umowy lub użytkowniku przedmiotu leasingu (celem ustalenia sprawcy wykroczenia drogowego), nalicza opłatę dodatkową i obciąża nią korzystającego. Sprawdź, jakie są skutki podatkowe w VAT obciążenia opłatą dodatkową w związku udzieleniem właściwym organom pisemnej informacji np. o użytkowniku przedmiotu leasingu.

Świadczącym usługę (czyli udzielającym informacji) jest tutaj spółka, a beneficjentem świadczenia – organ, który w oparciu o uzyskane dane ma możliwość wykonania zadań własnych, czyli karania osób, które dopuściły się wykroczeń.

Tym samym opłata dodatkowa nie jest wynagrodzeniem za usługi świadczone korzystającym. Po stronie korzystających nie powstaje żadna korzyść, przysporzenie, ani też inne świadczenie towarzyszące umowie leasingu wykonane na ich rzecz. Usługa jest wykonywana, lecz nieodpłatnie, na rzecz właściwego organu, którego wezwania są obsługiwane przez pracowników spółki „leasingowej”.

Z kolei świadczenie pieniężne między spółką a jej klientami stanowi tylko sposób pozyskania dodatkowego, niezwiązanego ze świadczeniem wzajemnym, finansowania działalności spółki, które nie wchodzi do podstawy opodatkowania VAT.

Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia:

„Zdaniem Sądu, podstawowy błąd w rozumowaniu Skarżącej wynika z tego, że uiszczenie opłaty dodatkowej traktuje jako element wynagrodzenia z tytułu umowy leasingu. Strona pomija jednak, że wspomniana opłata nie stanowi zapłaty za oddanie do użytkowania pojazdu, gdyż z tego tytułu pobierane są określone odrębnie raty leasingowe. Raty leasingowe, stanowiące ekwiwalent oddania pojazdu do użytkowania, uiszczają wszyscy klienci Skarżącej i to bez względu na to czy dopuszczają, czy też nie dopuszczają się wykroczeń drogowych. Dodatkowa opłata opisana we wniosku nie stanowi również wynagrodzenia z tytułu wykonywanej na rzecz korzystającego jakiejkolwiek usługi towarzyszącej usłudze leasingu.

Po stronie korzystającego nie występuje bowiem żadne przysporzenie, czy też poprawa jakości lub szerszy pakiet korzyści w ramach świadczenia zasadniczego. Podkreślenia po raz wtóry wymaga, że udzielenie informacji właściwemu organowi stanowi wymóg nałożony przepisami prawa na każdego właściciela pojazdu samochodowego. Strona, wykonując to świadczenie, działa pod przymusem (w warunkach zagrożenia sankcją karną). Korzystającym jest bezpośrednio organ, który zwraca się o udzielenie informacji, a pośrednio również sama Skarżąca, w której interesie leży tych informacji udzielić”.

Zobacz także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Warszawie z 11 sierpnia 2022 r., III SA/Wa 81/22

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
leasingleasing a VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej