Bez VAT przy darowiźnie samochodu wykupionego wcześniej „prywatnie” z leasingu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 czerwca 2023
samochód osobowy

Jak wyjaśnił dyrektor KIS w jednej z ostatnio wydanych interpretacji, można „wykupić prywatnie samochód z leasingu”, czyli nie odliczyć VAT, zaś następnie darować ów samochód bez VAT.

Otóż przedsiębiorca dokonał wykupu samochodu po upływie okresu leasingu. Zapłata kwoty wykupu została wprawdzie udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez leasingodawcę, jednak podatnik nie zaliczył faktury VAT dokumentującej wykup pojazdu do kosztów podatkowych, jak również nie dokonał odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury. Osoba ta od chwili wykupu nie wykorzystuje i nie zamierza wykorzystywać pojazdu na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca nie wprowadził i auta do ewidencji środków trwałych, jak i nie zalicza wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją samochodu do kosztów uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podatek naliczony nie został odliczony, gdyż samochód nie został wprowadzony do działalności gospodarczej i od daty wykupu nie jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. Jednocześnie nie dokonano zakupu części składowych, które powodowały trwały wzrost wartości samochodu.

Darowizna  samochodu wykupionego wcześniej „prywatnie” z leasingu

Podatnik rozważa dokonanie darowizny pojazdu na rzecz ojca. Dyrektor KIS przypomniał, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością – dostawą towaru – niezwiązaną z samą umową leasingu.

Odnosząc się do kwestii darowizny po wykupie, organ przypomniał, iż w pewnych warunkach darowizna jest czynnością zrównaną w skutkach z dostawą towaru, czyli podlega podatkowi VAT. Przy czym warunkiem niezbędnym do opodatkowania danej czynności jest to, by czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Organ wyjaśnił, że jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

Skoro zaś po zakończeniu umowy leasingu przedsiębiorca dokonał wykupu samochodu osobowego na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, to darowizna byłaby „z majątku prywatnego” (czyli że byłaby „poza VAT”).

Na marginesie – mimo że organ  wprost nie odniósł się do niektórych tez wnioskodawcy, można przyjąć iż prawdą jest, że: 

- kwestia kręgu osób lub podmiotów, które hipotetycznie będą mogły faktycznie korzystać z samochodu po dokonaniu potencjalnej darowizny nie ma znaczenia dla oceny,

- termin dokonania potencjalnej darowizny również nie jest istotny dla oceny skutków tego zdarzenia w podatku VAT.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna z 1 marca 2023 r., 0113-KDIPT1-3.4012.674.2022.4.KK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej