leasing

    Czy konieczna jest korekta odliczanego VAT przy zmianie przeznaczenia leasingowanego samochodu

Czy konieczna jest korekta odliczanego VAT przy zmianie przeznaczenia leasingowanego samochodu

Zgodnie z art.7091 Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Leasing nie jest umową jednolitą. Istnieją bowiem dwa jego rodzaje:

1) Leasing operacyjny.

Jest on bliski umowie najmu lub dzierżawy. Przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. W związku z tym to on ponosi koszty jego utrzymania, naprawy, konserwacji oraz ubezpieczenia. To on również dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Leasingobiorca używa swobodnie przedmiotu oraz opłaca z tego tytułu czynsz leasingowy. Poza tym ma prawo pierwokupu przedmiotu leasingu po upływie okresu, na który zawarta została umowa.

2) Leasing finansowy.

Polega na przekazaniu przedmiotu leasingu korzystającemu, wraz z możliwością dokonywania przez niego odpisów amortyzacyjnych. Zatem leasingobiorca może traktować ów przedmiot tak jak własny składnik aktywów, mimo że w świetle prawa jest on własnością leasingodawcy. Po spłacie rat prawo własności przedmiotu leasingu leasingodawca przenosi na leasingobiorcę. Chyba że umowa przewiduje co innego. W sensie prawnym przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, w ekonomicznym natomiast leasingobiorcy.