Wyburzenie zabudowań znajdujących się na nieruchomościach w celu realizacji inwestycji a korekta VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 listopada 2023
architekci na budowie

Zdaniem fiskusa, jeśli nie dojdzie do zmiany przeznaczenia budynków i budowli, tylko do ich wyburzenia celem realizacji nowej inwestycji, wykorzystywanej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, spółka nie będzie zobowiązana do dokonania w całości lub w części korekty VAT wynikającego z faktur otrzymanych od sprzedającego dokumentujących nabycie nieruchomości, odliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

Działka, budynki i budowle, które nabyła spółka, nie stanowią przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i w związku z tym podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Strony transakcji podjęły decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku i złożyły zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Jednocześnie kupujący z ostrożności zapytał we wniosku o interpretację, czy byłby zobowiązany do dokonania w części lub w całości korekty VAT naliczonego, w związku z wyburzeniem budynków lub budowli, a wynikającego z faktur otrzymanych od sprzedającego, dokumentujących nabycie przedmiotu transakcji, odliczonego w związku z nabyciem przedmiotu transakcji.

Dyrektor KIS przywołał m.in. wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 18 października 2012 r. w sprawie C-234/11, gdzie wskazano:

„Artykuł 185 ust. 1 (obecnie art. 187 ust. 2) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że zniszczenie, takie jak będące przedmiotem postępowania przed sądem krajowym, kilku budynków przeznaczonych do wytwarzania energii i zastąpienie ich nowocześniejszymi budynkami o tym samym przeznaczeniu nie stanowią zmiany czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia podatku od wartości dodanej dokonanego po złożeniu deklaracji tego podatku, a tym samym nie skutkują obowiązkiem korekty rzeczonego odliczenia”.

Jak z powyższego wynika, korekta odliczonego wcześniej podatku jest związana ze zmianą przeznaczenia, tzn. sytuacją gdy zakupione towary służyły czynnościom opodatkowanym, a następnie np. zwolnionym od podatku.

Przy czym w sprawie, gdzie podatnik zamierza nabyć nieruchomość, która zostanie opodatkowana podatkiem VAT, ale jego intencją jest realizacja na działce oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo produkcyjnego lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji budynki i budowle zostaną wyburzone na Działce oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.

Okoliczności sprawy pozwalają stwierdzić, że samo wyburzenie obiektów znajdujących się na nieruchomościach, nie zmieni przeznaczenia tych obiektów, bowiem na ich miejscu powstanie inwestycja przeznaczona również do działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Skoro więc nie dojdzie do zmiany przeznaczenia budynków i budowli, tylko do ich wyburzenia celem realizacji nowej inwestycji, wykorzystywanej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, spółka nie będzie zobowiązana do dokonania w całości lub w części korekty podatku VAT wynikającego z faktur otrzymanych od sprzedającego dokumentujących nabycie nieruchomości, odliczonego w związku z nabyciem nieruchomości.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 5 września 2023 r., 0114-KDIP4-2.4012.368.2023.2.MŻA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej