Czy podatnik, który jeszcze nie rozpoczął sprzedaży, może wystąpić o zwrot VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 grudnia 2023
kobieta cieszy się z gotówki w ręku

W sytuacji, gdy podmiot wykazuje na razie tylko zakupy, które jednak mają służyć działalności gospodarczej, już uzyskuje status podmiotu prowadzącego tę działalność (czyli status podatnika podatku od towarów i usług). Już bowiem z ugruntowanego orzecznictwa TSUE (wcześniej ETS) wynika, iż działalność przygotowawcza, a nawet same zakupy inwestycyjne traktowane są jako prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT.

Otóż w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1 (czyli czynności poza terytorium kraju), podatnikowi przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Innymi słowy, brak czynności opodatkowanych w kraju i opodatkowanych poza Polską wyłącza w zasadzie tylko możliwość zwrotu w terminie 60 dni, wydłużając go do 180 dni. Jednak nie uniemożliwia to zwrotu bezpośredniego. Do końca listopada 2008 r. przepisy dawały tylko możliwość przeniesienia kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej