Nieodpłatne udostępnianie mieszkań pracownikom a prawo do odliczenia VAT z faktur od wynajmującego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 listopada 2023
fa303474bff792ddbd5b54aefd2dca72c3ad1cb4-xlarge

Przypomnijmy na wstępie, że w świetle interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 8 października 2021 r. nr PT1.8101.1.2021 w sprawie w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe – wynajem mieszkania firmie (nawet gdy ma miejsce na potrzeby mieszkaniowe pracowników), nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Jeśli więc firma wynajmuje od podatnika VAT mieszkania, a jednocześnie obciąża tymi kosztami pracownika (np. dokonując potrącenia przy wynagrodzeniu) – mamy dość jasną sytuację, tj. dochodzi do zakupu usługi i odsprzedaży. Co jednak w przypadku, gdy firma nabywa usługę najmu, ale nie pobiera należności od pracownika?

W tym momencie trzeba odpowiedzieć w istocie na 2 pytania:

1) Czy wystąpi opodatkowanie nieodpłatnego udostępniania nieruchomości pracownikom?
2) Czy jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi najmu?

Warto zwrócić tu uwagę na interpretację Dyrektora KIS z 11 lipca 2022 r., 0113-KDIPT1-3.4012.250.2022.1.MJ. Organ podatkowy za prawidłowe uznał twierdzenie, iż udostępnienie mieszkań byłoby w tych warunkach bez VAT (nieopodatkowane). Jakkolwiek użyczenie lokali mieszkalnych pracownikom służy prywatnym celom pracownika, to wyjątkowo (np. z racji lokalizacji firmy, gdzie występują trudności w wynajęciu mieszkania, a pracownicy pochodzą z odległych regionów) – udostępnienie lokalu mieszkalnego ma związek z działalnością gospodarczej podatnika (pracodawcy), zaś korzyść osobista pracownika ma tu drugorzędne znaczenie na tle potrzeb przedsiębiorstwa.

Dyrektor KIS uznał jednak jednocześnie, że jeśli nieodpłatne udostępnienie pracownikom lokali mieszkalnych jest „bez VAT”, to nabycie usług najmu od podmiotu trzeciego nie służy wykonywaniu czynności opodatkowanych. Stąd brak byłoby prawa do odliczenia.

Nie zgodził się z tym WSA w Łodzi. Wyrokiem z 24 listopada 2022 r., I SA/Łd 690/22 uchylił tę interpretację. Wyjaśnił bowiem, że wynajęte przez spółkę lokale niewątpliwie będą służyć niezakłóconemu prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Dla zrealizowania tego celu potrzebni zaś są pracownicy o specjalistycznych, szczególnych kwalifikacjach, czyli trudno dostępni na rynku pracy, mieszkający nierzadko w znacznej odległości od siedziby spółki.

Stąd zagwarantowanie mieszkania przez spółkę może stanowić decydujący czynnik i zachętę do zdecydowania się przez pracownika na podjęcie pracy w warunkach czasowego oddelegowania poza miejsce stanowiącym jego centrum życiowe.

Zobacz także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej