Rezygnacja ze zwolnienia a korekta odliczonego VAT

Dodano: 20 października 2023
c8309e95260ea942452b3ae0a8c4cb2bb51ab8f2-xlarge

Zdaniem fiskusa podatnik nie ma prawa do odzyskania VAT w związku z poniesionymi zakupami, w sytuacji, w której od ostatniego nabycia towaru/usługi do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia minęło ponad 12 miesięcy.

Podatniczka rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w styczniu 2019 r. Obecnie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przed dniem uzyskania statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług korzystała ze zwolnienia przysługującego na podstawie art. 113 ustawy o VAT (zwolnienie podmiotowe), przez okres od stycznia 2019 r. do sierpnia 2020 r., którego to dnia zrezygnowała z prawa do zwolnienia i zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku VAT.

Przed dniem rezygnacji ze zwolnienia podatniczka ponosiła wydatki na nabycie towarów i usług mających służyć prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Podatek naliczony VAT związany z tymi wydatkami nie podlegał odliczeniu, gdyż zakupy te związane były z działalnością korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania.

Zakupy towarów i usług dokonywane były w taki sposób, że od końca miesiąca, w którym podatniczka nabywała towar/usługę – do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia, minęło ponad 12 miesięcy.

Po dniu rezygnacji z prawa do korzystania ze zwolnienia nabyte towary i usługi były wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu stawką podstawową VAT.

Jednocześnie interpretacja dotyczyła sytuacji, w których nabywane towary i usługi:

1.  nie stanowiły środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji o wartości przekraczającej 15.000 złotych,

2.  nie stanowiły gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów,

3.  były wydawane do użytkowania w miesiącu ich nabycia,

4.  były wykorzystywane w działalności przed dniem uzyskania statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Podatniczka zapytała, czy istnieje prawna możliwość odzyskania przez nią w jakiejkolwiek formie, podatku naliczonego VAT związanego z zakupami towarów i usług, dokonanymi w marcu i kwietniu 2019 r., w sytuacji, w której zarejestrowała się jako podatnik VAT czynny w sierpniu 2020 r., a co za tym idzie zakupów dokonano w taki sposób, że od końca miesiąca, w którym towary i usługi zostały nabyte, do dnia rezygnacji ze zwolnienia – minęło ponad 12 miesięcy.

Dyrektor KIS przypomniał, że wedle art. 91 ust. 2 ustawy o VAT – w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów – w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Jak wyjaśnił organ podatkowy, „(…) „Jednak, z uwagi na fakt, że – jak Pani wskazała – 5 sierpnia 2020 r. zrezygnowała Pani z prawa do zwolnienia i zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku VAT oraz po dniu rezygnacji przez Panią z prawa do korzystania ze zwolnienia nabyte towary i usługi były wykorzystywane przez Panią wyłącznie do prowadzenia działalności podlegającej opodatkowaniu stawką podstawową VAT, to – w wyniku dokonania rejestracji – nastąpiła zmiana przeznaczenia tych wydatków, skutkująca – co do zasady – zmianą prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Takie odliczenie winno nastąpić poprzez dokonanie korekty realizowanej w trybie przepisu art. 91 ust. 7b ustawy, który mówi, że w przypadku towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, które nie stanowią środków trwałych, korekty związanej ze zmianą przeznaczenia, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c.

Przy czym analiza okoliczności sprawy oraz przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie prowadzi do wniosku, że skoro od zakupu przedmiotowych towarów i usług do czasu uzyskania przez Panią statusu czynnego podatnika VAT w dniu 5 sierpnia 2020 r., upłynął okres 12 miesięcy, to mając na uwadze art. 91 ust. 7c ustawy, nie ma Pani prawnej możliwości odzyskania podatku naliczonego VAT związanego z tymi zakupami”.

Tym samym dyrektor KIS potwierdził brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z poniesionymi zakupami, w sytuacji, w której od ostatniego nabycia towaru/usługi do dnia rezygnacji z prawa do zwolnienia minęło ponad 12 miesięcy.

Zobacz także:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 21 kwietnia 2023 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.134.2023.1.MSU.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej