Czy można odliczyć VAT w deklaracji za październik, jeśli podatnik otrzymał fakturę na początku listopada

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 października 2023
wypełnianie dokumentów

Prawo do odliczenia przysługuje w okresie rozliczeniowym, w którym są spełnione dwa warunki, tj. powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy oraz podatnik (nabywca) jest w posiadaniu faktury.

Podatnik miał wątpliwość, czy jest możliwe odliczenie VAT w rozliczeniu za dany okres, jeśli jednak faktury dokumentujące dokonanie zakupów wpłynęły w kolejnym okresie rozliczeniowym, ale nie później niż w terminie, w którym podatnik ten złoży deklarację za ów okres.

Wnioskujący o interpretację indywidualną powoływał się na zasadę neutralności, z którą wiąże się m.in. fakt, iż przedsiębiorca powinien być uwolniony od ciężaru VAT. Przesuwanie w czasie prawa do odliczenia stoi zaś w sprzeczności z prawem wspólnotowym i orzecznictwem TSUE.

Dyrektor KIS odpowiedział przecząco. Przytoczył przepisy, z których jasno wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zasadniczo nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Organ podatkowy wyjaśnił, że „(…) Zatem, odliczenia podatku naliczonego na podstawie przepisów ustawy o VAT, w odniesieniu do nabytych towarów lub wyświadczonych usług – co do zasady – można dokonać dopiero w rozliczeniu za okres, w którym spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług (art. 86 ust. 10),

- doszło do faktycznego nabycia tych towarów i usług (art. 86 ust. 10),

- podatnik jest w posiadaniu (otrzymał) faktury dokumentującej tę transakcję (art. 86 ust. 10b).

Powyższe rozumienie ww. przepisów, wbrew Państwa twierdzeniom, znajduje

uzasadnienie zarówno w art. 168 i 178 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1, ze zm., zwana dalej Dyrektywą), jak i orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości”.

Dyrektor KIS powołał się też wyrok TSUE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie C-152/02. Wynikało z niego, iż prawidłowe jest rozumowanie, że prawo do odliczenia przysługuje w okresie rozliczeniowym, w którym są spełnione dwa warunki, tj. powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy oraz podatnik (nabywca) jest w posiadaniu faktury.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 27 lipca 2023, 0114-KDIP1-3.4012.318.2023.1.KP.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
odliczenie VAT

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej