Czy można odliczyć VAT ze skanu faktury przesłanej w formie wiadomości MMS

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 marca 2024
8baf625b95ea53621e68cf90ed5c651b9c412f2d-xlarge

Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu bydła w przypadku otrzymania przez spółkę od rolników skanów/zdjęć faktur wystawionych przez rolnika w formie papierowej i przetworzonych do formy elektronicznej, jako załącznik do wiadomości e-mail oraz przesłanych w formie wiadomości MMS na telefon pracownika spółki? Sprawdź najnowszą interpretację fiskusa.

Przedmiotem podstawowej działalności gospodarczej spółki (która wystąpiła o interpretację) jest produkcja mięsa.  Dostawcami bydła na rzecz spółki są w szczególności rolnicy będący na moment dostawy zarejestrowanymi w Polsce czynnymi podatnikami VAT. Podpisywane są z nimi umowy kontraktacyjne. Regułą jest dostarczanie przez rolników papierowych faktur dokumentujących transakcje w tradycyjny sposób (pocztą, kurierem bądź osobiście).

W odniesieniu jednak do części zakupów bydła od rolników „faktury papierowe” nie zostały przesłane do spółki. Zamiast „faktur papierowych” dla części dostaw spółka otrzymała od rolników skany/zdjęcia faktur wystawionych przez rolników w formie papierowej, które nie zostały do spółki dostarczone w tradycyjny sposób, lecz przesłane:

1. w formie elektronicznej jako załącznik do wiadomości e-mail od rolnika, (następnie zostały przez Spółkę wydrukowane i zarchiwizowane; dalej jako: „faktura dostarczona elektronicznie” lub „faktury dostarczone elektronicznie”), albo

2. na numer telefonu pracownika spółki (przedstawiciela w kontaktach z rolnikami) w formie wiadomości MMS (następnie zostały przez Spółkę wydrukowane i zarchiwizowane; dalej jako: „faktura dostarczona telefonicznie” lub „faktury dostarczone telefonicznie”).

Spółka posiada również do każdej takiej „faktury dostarczonej elektronicznie” oraz „faktury dostarczonej telefonicznie” protokoły odbioru bydła podpisane przez obie strony (rolnika i osobę działającą w imieniu spółki) potwierdzające, że dana dostawa na rzecz spółki miała miejsce. Spółka dokonywała płatności na rzecz rolników na podstawie otrzymanych MMS jak i mailowo skanów / zdjęć faktur (wystawionych przez rolników papierowo a następnie przetworzonych przez nich do wersji elektronicznej – skanu lub zdjęcia) i posiadanych protokołów – spółka dysponuje dowodami potwierdzającymi uiszczenie należności na rzecz rolników z tytułu dostaw udokumentowanych w powyższy sposób.

Dyrektor KIS za prawidłowe uznał stanowisko spółki, że w opisanej sytuacji przysługuje prawo do odliczenia, wskazując że „(…) Dokonując weryfikacji „faktury dostarczonej elektronicznie” przed zapłatą należności na rzecz Rolnika, Spółka potwierdza również czytelność dokumentu, który jest przez Spółkę drukowany i w formie papierowej archiwizowany. Przed zapłatą należności na rzecz Rolnika, Spółka każdorazowo weryfikuje fakturę otrzymaną w opisany we wniosku sposób, pod względem merytorycznym i rachunkowym. Spółka gromadzi przy tym oświadczenia Rolników odbierane od nich przy nawiązaniu współpracy (wskazujące dane dotyczące danego Rolnika i jego działalności, w tym adres, numer VAT, adres mailowy, itp.). W związku z powyższym należy uznać, że Spółka otrzymując faktury w opisany przez Nią sposób spełnia przesłanki art. 106m. Spółka zapewnia kontrole biznesowe, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów, jak również dokonując zapłaty akceptuje faktury elektroniczne”.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 czerwca 2023 r., 0114-KDIP1-3.4012.153.2023.2.JG.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej