Sprzedaż towarów używanych przy zastosowaniu procedury VAT-marża

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 13 grudnia 2023
monety jako na szachownicy

Jak wygląda opodatkowanie sprzedaży towarów używanych przy zastosowaniu procedury VAT-marża w sytuacji, gdy osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie wystawiają żadnych dokumentów potwierdzających daną sprzedaż?

W ramach prowadzonej działalności podatnik zamierza dokonywać zakupu używanych mebli i zabawek na giełdach, bazarach i portalach internetowych w Polsce, jak i za granicą – od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Meble i zabawki stanowią towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku VAT.

Przedmioty te, zakupione na giełdzie lub portalu internetowym będą podlegały dalszej odsprzedaży jako towar handlowy. Ponieważ osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej nie są zobowiązane do wystawiania dokumentów sprzedaży, podatnik może mieć problem z uzyskaniem dokumentów na zakup towarów, a także nie uzyska danych sprzedawcy jak i kwoty zakupu.

W celu rzetelnego prowadzenia księgi, zamierza więc dokumentować zakupy od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej samodzielnie sporządzonym dowodem wewnętrznym zawierającym nazwę towaru i kwotę za jaką został zakupiony. Tak sporządzone dokumenty wewnętrzne nie będą zawierać danych sprzedającego, a jedynie nazwę towaru oraz cenę nabycia.

Procedura opodatkowania może być stosowana w przypadku dostawy towarów używanych nabytych wcześniej przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży. Dla opodatkowania dostawy towarów używanych w procedurze marży ważny jest nie tylko rodzaj towaru, który może zostać objęty tą procedurą, ale również to, od kogo ten towar został kupiony.

Zastosowanie tej procedury wymaga, aby towary używane były nabyte od podmiotów wymienionych w powołanym wyżej art. 120 ust. 10 ustawy.

Jednym z warunków zastosowania szczególnej procedury opodatkowania marży jest to, że podmiot sprzedający używany towar pozbawiony był prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy jego nabyciu.

Dyrektor KIS stwierdził, że od podatnika wymagane jest prowadzenie rzetelnej ewidencji zawierającej w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży. Organ uznał że „(…) Jak Pan wskazuje, zakupy od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zamierza Pan w celu prowadzenia rozliczeń dokumentować za pomocą samodzielnie sporządzonych dowodów wewnętrznych, które nie będą zawierać danych sprzedawcy, a jedynie nazwę towaru i kwotę nabycia. Zatem skoro zamierza Pan prowadzić ewidencję zakupu nabywanych towarów używanych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to będzie Pan mógł określić kwotę marży. Tym samym, do sprzedaży używanych towarów zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży, będzie Pan mógł stosować procedurę VAT-marża”.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 października 2023 r., 0114-KDIP1-3.4012.466.2023.2.PRM

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej