Opodatkowanie nieruchomości w remanencie likwidacyjnym

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 19 marca 2024
4d3646f79a207435b9eeae9b48816cb4cea6915f-xlarge

Podatnicy muszą złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Dyrektor KIS analizował możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT w momencie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, posiadającej w majątku firmy nieruchomość, w związku z umieszczeniem jej w remanencie likwidacyjnym spółki.

Z wnioskiem o interpretację zwróciła się spółka cywilna, prowadząca działalność gospodarczą od 1996 roku i będąc przez cały czas czynnym podatnikiem VAT. Podczas prowadzenia działalności spółka wybudowała i w 2005 r. przyjęła do ewidencji środków trwałych budynek pensjonatu do celów prowadzenia tam działalności gospodarczej. Przy budowie skorzystano z odliczenia podatku VAT. Również w roku 2011 Spółka zakupiła i przyjęła na ewidencję środków trwałych lokal użytkowy od którego odliczyła podatek VAT.

Obie nieruchomości były przez okres prowadzenia działalności amortyzowane. Obecnie wspólnicy planują zakończenie (likwidację) działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej. W całym okresie istnienia, użytkowania budynku i lokalu spółka nie ponosiła wydatków przekraczających 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stąd pytanie, czy w momencie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, posiadając w majątku firmy nieruchomość i umieszczając ją w remanencie likwidacyjnym, spółka ma obowiązek zapłacenia podatku VAT i jednocześnie może skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT w całej kwocie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Organ podatkowy przypomniał, że opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku (między innymi) zaprzestania przez podatnika VAT, będącego osobą fizyczną albo przedsiębiorstwem w spadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Opodatkowanie dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeżeli spełniony jest ten warunek, to podatnicy są zobowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Podatnicy muszą więc złożyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości towarów i o kwocie podatku należnego, nie później niż w dniu złożenia deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29a ust. 2. Przepis ten (odnoszący się m.in. także do nieodpłatnego przekazania towaru) wskazuje zaś, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Przy opodatkowaniu towarów w razie rozwiązania spółki (m.in. cywilnej) można zastosować przepis, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b) między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jeśli pierwsze zasiedlenie nieruchomości nastąpiło w 2005 i 2011 roku, to wskazane wyżej zwolnienie ma zastosowanie.

Jednocześnie grunt podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku VAT, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione, czyli że również grunt, z którym ww. nieruchomości są związane korzystał będzie ze zwolnienia od podatku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 stycznia 2024 r., 0114-KDIP1-3.4012.706.2023.1.JG.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej