Kiedy organ podatkowy może zastosować 100% sankcję VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 14 lutego 2024
monety

Jak wynika z jednego z ostatnio wydanych orzeczeń WSA w Poznaniu, zastosowanie sankcji w postaci obowiązku zapłaty 100% podatku naliczonego, który podatnik odliczył z naruszaniem przepisów prawa, nie narusza unijnej zasady proporcjonalności, jeśli podatnik tego naruszenia prawa dopuścił się w sposób świadomy, tj. wiedząc że bierze udział w oszustwie podatkowym.

W toku postępowania podatkowego ustalono, że podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez spółkę, a dokumentujących nabycie usług transportowych, zakup tworzyw sztucznych oraz zakup usług mielenia tworzyw sztucznych.

Z ustaleń organu podatkowego wynikało, że wskazana spółka nie posiadała zaplecza technicznego ani osobowego do prowadzenia działalności w powyższym zakresie. Nie stwierdzono też, by podmiot ten dokonał uprzednio zakupu towarów jak i usług będących przedmiotem transakcji z podatnikiem. Brak było zatem obiektywnej możliwości zawarcia transakcji.

Sankcja 100% VAT

Podatnik nie przedłożył żadnych wiarygodnych dowodów wskazujących na wykonanie na jej rzecz usługi mielenia odpadów przez omawianego kontrahenta. Podatnik był tylko w posiadaniu jedynie dowodów kasowych, faktur i dokumentów magazynowych wystawionych przez podmiot, który z całą pewnością nie mógł wykonać usługi. Brak jest przy tym w ogóle dowodów wskazujących na wykonanie usługi mielenia odpadów.

Sąd zauważył m.in., że podatnik jest zobowiązany do przedstawienia obiektywnych dowodów na to, że towary i usługi zostały mu rzeczywiście dostarczone lub wyświadczone przez podatników na potrzeby jego własnych opodatkowanych VAT transakcji, w odniesieniu do których faktycznie zapłacił on VAT.

Odnosząc się do kwestii sankcji VAT w wysokości 100% niezasadnie odliczonego podatku naliczonego – WSA w Poznaniu zauważył, że w przypadku posługiwania się fakturami, którym w ogóle nie towarzyszy żadna dostawa towaru lub świadczenie usług, nie sposób bowiem, że podatnik odliczający podatek z tego rodzaju faktur nie jest świadomy swojego oszukańczego działania.

W razie bowiem wystąpienia działań podejmowanych w celu dokonania oszustwa w zakresie podatku VAT, skutkującego zaniżeniem zobowiązania lub uzyskaniem nienależnego zwrotu nadwyżki podatku, waga celu w postaci zapobiegania oszustwom uprawnia prawodawcę do stosowania przy realizacji tego celu środków prawnych, których skutki dla podatników odznaczają się dużą dolegliwością.

Zastosowanie na podstawie zatem sankcji w postaci obowiązku zapłaty 100% podatku naliczonego, który podatnik odliczył z naruszaniem przepisów prawa, nie narusza zasady proporcjonalności, gdy podatnik dopuścił się tego naruszenia w sposób świadomy, czyli wiedząc że bierze udział w oszustwie podatkowym.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA w Poznaniu z 30 listopada 2023 r., I SA/Po 634/23

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej