Sprzedaż prywatnego samochodu a limit zwolnienia podmiotowego z VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 lutego 2024
samochód z szoferem

Zdaniem fiskusa brak jest obowiązku wliczenia sprzedaży samochodu osobowego, uprzednio wykupionego z leasingu, do limitu obrotów dla zwolnienia podmiotowego z VAT.

Podatniczka wykupiła samochód osobowy z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego, bez wprowadzania go do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód, po wykupieniu, został przeznaczony na cele prywatne do odsprzedaży.

Podatniczka zapytała zatem, czy w związku ze sprzedażą wykupionego z leasingu samochodu osobowego, do majątku prywatnego, którą zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, uznaje się za przychód z działalności gospodarczej, w przypadku przekroczenia tą transakcją limitu ze sprzedaży w wysokości 200.000 zł, będzie mieć w dalszym ciągu prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w VAT.

Dyrektor KIS przyznał rację osobie wnioskującej o interpretację, że sprzedaż majątku prywatnego nie jest wliczana do limitu 200.000 zł. Zasadne jest bowiem wyłączenie osób fizycznych z grona podatników, jeśli dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, czyli majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W dalszej mierze nie jest istotne np. rozważanie, czy jest to sprzedaż towaru opodatkowanego podatkiem akcyzowym, środka trwałego itd., gdyż te okoliczności mogłyby mieć znaczenie co najwyżej wówczas, gdyby samochód był sprzedawany z majątku firmowego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna KIS z 4 grudnia 2023 r., 0114-KDIP4-2.4012.612.2023.1.AA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej