Sprawdź, czy możliwe jest zwolnienie z VAT dla przekazania nieruchomości zabudowanej do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 marca 2023
675431fa11ae925b70a934b415b1b7ca99d5283c-large

W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował kwestię wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki i przekazania ich do majątku osobistego wspólników. Sprawdź, jakie stanowisko w tej kwestii prezentuje obecnie fiskus.

Wspólnicy spółki jawnej planują w przyszłości wycofać z majątku spółki jawnej do osobistego  majątku wspólników nieruchomości. Przedmiotem wycofania będzie nieruchomość gruntowa zabudowana budynkami.

Przy nabyciu samego gruntu nie odliczono VAT, ale od poniesionych wydatków na budowę budynków odliczono podatek VAT w całości. Przyjęcie nieruchomości nastąpiło bezpośrednio po wybudowaniu, zatem pierwsze zasiedlenie nastąpiło w 2005 r., zaś w 2017 r. poniesiono pewne wydatki, ale  niższe niż 30% wartości początkowej budynku.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem, że przekazując nieruchomość zabudowaną wspólnikom spółki jawnej, Spółka ma prawo zastosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Przekazanie nieruchomości zabudowanej do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej

Wyjaśniono, że nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu VAT nie tylko w sytuacji, gdy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale również gdy prawo takie przysługiwało w związku z wytworzeniem tych towarów lub ich części składowych.

Przy czym jak stanowi art. 2 pkt 14a ustawy o VAT – ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości – rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Ponieważ przysługiwało tu prawo do odliczenia – nieodpłatne przekazanie jest opodatkowane VAT. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Przy czym czynność nieodpłatną (ale zrównaną z dostawą) opodatkowuje się w praktyce tą samą stawką, co sprzedaż. Zatem i tu w grę wchodzi zwolnienie z VAT. Ponieważ przekazanie ma miejsce ponad 2 lata od pierwszego zasiedlenia – wystąpi tu zwolnienie z VAT.

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 3 stycznia 2023 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.501.2022.2.JO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej