Jakie są skutki w VAT wycofania budynku z działalności gospodarczej na cele prywatne

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 11 kwietnia 2023
fa303474bff792ddbd5b54aefd2dca72c3ad1cb4-xlarge

Przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy VAT, jeśli od pierwszego zasiedlenia do przekazania do momentu przekazania upłynęło więcej niż dwa lata.

Podatniczka zwróciła się do dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację. Wskazała, że budynek został wybudowany w 2011 roku, z przeznaczeniem do wykonywania czynności opodatkowanych. Skorzystano więc z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od zakupów służących do jego budowy. Budynek został oddany do użytkowania w lipcu 2011 roku. Od sierpnia 2011 roku podlegał amortyzacji. Na koniec grudnia 2022 roku planowane było wycofanie środka trwałego (budynku) z działalności gospodarczej i przekazanie go do majątku prywatnego właściciela.

Wycofanie nie ma związku z likwidacją działalności gospodarczej, ani ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek do 2022 roku w części mieszkalnej był zamieszkiwany przez podatniczkę, a część użytkowa (30%) była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Po wycofaniu budynku w całości będzie zamieszkany i wykorzystany na cele prywatne i osobiste przez podatniczkę i jej rodzinę.

Podatniczka ponosiła nakłady na ulepszenie budynku (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym). Nakłady na ulepszenie budynku były ponoszone w 2012 roku – wartość ulepszenia to 84.255,91 zł. W związku z wydatkami na ulepszenie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ulepszenie i jednocześnie podwyższenie wartości środka trwałego nastąpiło na dzień 31 marca 2012 r. Od kwietnia 2012 roku środek ten jest amortyzowany od wyższej wartości.

W ostatnich dwóch latach przed planowanym wycofaniem budynku z działalności gospodarczej nie poniesiono nakładów na ulepszenie wyżej wskazanego budynku.

Czytaj także:

Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość rozumowania, że:

- skoro od budowy budynku został w całości odliczony VAT wynikający z faktur dotyczących budowy, to wycofanie tego budynku z działalności i przekazanie go do majątku prywatnego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT,

- przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego może jednak korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy VAT, ponieważ od pierwszego zasiedlenia do przekazania do momentu przekazania upłynie okres dłuższy niż dwa lata,

- odnosząc się do kwestii korekty podatku naliczonego związanego z wybudowaniem i ulepszeniem budynku, który to budynek był wykorzystywany w działalności gospodarczej przez ponad 10 lat – zauważono, że minął już 10-letni okres korekty i w konsekwencji nie będzie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 2 ustawy, w związku z wycofaniem z działalności gospodarczej tego budynku.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 lutego 2023 r. nr0114-KDIP1-3.4012.613.2022.3.AMA

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej