Jak opodatkować najem lokalu mieszkalnego spółce, która kwateruje tam własnych pracowników

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 9 lutego 2023
palcem pisane na piasku - domek narysowany na pisku

Zwolnienie z VAT powinno prowadzić tylko do nieobciążania podatkiem od towarów i usług wyłącznie finalnych konsumentów usług najmu i dzierżawy.W konsekwencji najem lokalu mieszkalnego spółce, nie daje prawa do zwolnienia z VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT – zwalnia się z VAT usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Jak wskazano w interpretacji ogólnej ministra finansów z 18 października 2021 r., PT1.8101.1.2021, „(…) Usługa wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości (lub jej części) o charakterze mieszkalnym (np. lokalu mieszkalnego), świadczona przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług na rzecz podmiotu gospodarczego (innego niż społeczna agencja najmu), który wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, np. podnajmuje tę nieruchomość innym podmiotom na cele mieszkaniowe, podlega opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki VAT".

Minister wyjaśnił bowiem że zwolnienie powinno prowadzić tylko do nieobciążania podatkiem od towarów i usług wyłącznie finalnych konsumentów usług najmu i dzierżawy. Czyli np. spółka sama nie ma „celów mieszkaniowych”, gdyż to najemca w wynajmowanym lokalu powinien realizować własne cele mieszkaniowe.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej