Opodatkowanie VAT zaliczki pobranej na poczet niezrealizowanego eksportu towarów

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 lipca 2023
kobieta cieszy się z gotówki w ręku

O konieczności opodatkowania otrzymanej zaliczki można mówić wtedy, gdy pomiędzy otrzymaniem przez podatnika tej należności, a czynnością opodatkowaną (np. eksportem towarów), istnieje bezpośredni związek. W konsekwencji zaliczka na poczet niezrealizowanego eksportu towarów pozostaje obojętne na gruncie VAT.

Z wniosku o interpretację wynikało, że spółka zawarła umowę z kontrahentem ukraińskim na dostawę towarów, na poczet czego pobrała zaliczkę, którą opodatkowała stawka VAT w wysokości 0%. W związku z wybuchem wojny kontrahent nie odebrał towaru w określonym terminie.

Ponadto na chwilę obecną ze względu na brak kontaktu z zamawiającym, spółka nie jest w stanie stwierdzić, czy do dostawy w ogóle dojdzie. Przy czym przepisy nie przewidują możliwości zachowania stawki 0% tylko powodu wojny. Możliwość wydłużenia 6-miesięcznego terminu może być zaś podyktowana tylko specyfiką realizacji dostawy potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.

Brak określonego terminu wywozu towarów

Skoro więc nie ma tu określonego terminu wywozu (nie wiadomo czy w ogóle do niego dojdzie), to brak jest podstaw do zastosowania przedłużonego terminu stosowania stawki 0% do opodatkowania pobranej zaliczki.

Niezrealizowany eksport towarów

Jeśli zaś nie dojdzie do planowanego eksportu towarów w wyniku odstąpienia od umowy, to pobrana przez spółkę zaliczka nie jest związana z żadną czynnością, która podlega opodatkowaniu VAT i ma charakter quasi-odszkodowawczy. Wtedy to spółka powinna skorygować rozliczenie podatkowe, w którym wykazano zaliczkę ze stawką VAT 0% przez całkowite wyłączenie zaliczki z rozliczenia podatkowego (jako niezwiązanej z jakąkolwiek czynnością podlegającą VAT).

W odniesieniu zaś do samej kwestii opodatkowania zaliczki – organ zauważył, że o konieczności opodatkowania otrzymanej zaliczki można mówić wtedy, gdy pomiędzy otrzymaniem przez podatnika tej należności, a czynnością opodatkowaną (np. eksportem towarów) istnieje bezpośredni związek. Część należności ma bowiem stanowić wynagrodzenie związane z wykonaniem czynności, za którą zapłata jest należna.

W innym przypadku sam transfer pieniędzy – następujący bez związku z przyszłą czynnością opodatkowaną, na poczet której jest dokonywany – pozostaje obojętny na gruncie VAT (nie stanowi opodatkowanej zaliczki, przedpłaty, raty itp.).

Czytaj także:

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.118.2022.4.PK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
zaliczka

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej