NSA: Wsparcie od Agencji Rynku Rolnego (w związku z rosyjskim embargiem na jabłka) bez VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 26 października 2021
pięść - twarde rządy silnej ręki

W jednym z najnowszych orzeczeń NSA analizował sprawę podatnika, który w związku z wprowadzeniem przez Rosję zakazu przywozu niektórych owoców i warzyw z Unii Europejskiej - otrzymał wsparcie finansowe od Agencji Rynku Rolnego. Podatnik spełnił warunki uzyskania wsparcia, przeprowadzając operację wycofania produktów z rynku. Wyprodukowane w swoim gospodarstwie rolnym owoce (jabłka), własnym transportem dostarczył bowiem do uprawnionych jednostek (instytucji charytatywnych), bez pobierania od nich zapłaty za towar.

Stanowisko prezentowane przez organ podatkowy opierało się na założeniu, że mamy tu do czynienia z odpłatną dostawą towarów, zaś uzyskane kwoty wsparcia finansowego stanowią formę wynagrodzenia za przekazane uprawionym podmiotom owoce.

NSA, podobnie jak wcześniej WSA w Warszawie uznał, że decydujący dla zaliczenia określonej formy dofinasowania do podstawy opodatkowania jest jej bezpośredni związek z dostawą konkretnego towaru czy świadczeniem konkretnej usługi. Wsparcie finansowe nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT – nie zwiększa obrotu. Opodatkowaniu podlega dotacja do ceny sprzedaży, a nie ceny zakupu.

W sytuacji zatem, gdy podatnik otrzymuje wsparcie finansowe na skutek wycofania produktów z rynku w celu ich bezpłatnej dystrybucji (nieodpłatnego przekazania określonym podmiotom), nie można twierdzić, by uzyskana pomoc była przeznaczona na sfinansowanie konkretnej czynności opodatkowanej VAT i miała bezpośredni wpływ na cenę.

Za wadliwe należy uznać utożsamianie pomocy, której istota sprowadza się do pokrycia kosztów nieodpłatnego przekazania towarów na rzecz uprawnionych jednostek – z wynagrodzeniem za podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów. Z tej perspektywy bez znaczenia dla określenia charakteru unijnego dofinansowania pozostaje sposób kalkulacji uzyskiwanej kwoty (tj. uzależnienie jej od ilości dostarczanych owoców oraz kosztów transportu).

Unijna forma wsparcia finansowego obejmująca zarówno dystrybucyjne formy działania (wycofanie z rynku owoców i warzyw w celu ich bezpłatnego przekazania wymienionym podmiotom), jak i formy niedystrybucyjne (niezbieranie plonów i zielone zbiory), nie może być traktowana jako mająca wpływ na cenę z uwagi na naruszenie zasady równego traktowania podatników będących w podobnej sytuacji. Wsparcie to ma charakter rekompensacyjny dla podmiotów je uzyskujących z uwagi na niezawinioną utratę rynku zbytu, ale w kontekście poniesionych kosztów produkcyjnych, nie zaś rekompensaty ceny.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok NSA z 2 września 2021 r. I FSK 1229/21

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej