Użyczenie szklarni – konsekwencje w zakresie VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 października 2021
zegar i zmartwiony pochylony mężczyzna

Podatnik we wniosku o interpretację wskazał, że planuje rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie uprawy pomidorów i ogórków w kompleksie szklarni. Zamierza nabyć nieruchomość, na której znajdują się szklarnie. Podatnik po nabyciu nieruchomości zamierza zawrzeć ze swoim synem umowę użyczenia szklarni położonej na nieruchomości (syn również będzie prowadził działalność rolniczą, obaj są też czynnymi podatnikami VAT). Czy taka czynność podlega VAT?

Jest to umowa użyczenia, stąd biorący w używanie nie będzie uiszczał oddającemu w używanie czynszu, jednak koszty związane z korzystaniem ze szklarni, tj. opłaty za zużycie mediów, w tym np. energii elektrycznej, wody, energii cieplnej, ochrony szklarni, jak i koszty związane z korzystaniem przez biorącego w używanie z kotłowni znajdującej się obok szklarni, a wykorzystywanej na potrzeby działalności prowadzonej w szklarni, będzie ponosił biorący w używanie.

Organ potwierdził prawidłowość rozumowania, że nieodpłatne użyczenie na rzecz syna podatnika składników majątku w postaci szklarni będzie podlegało opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

W analizowanej sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym użyczeniem szklarni do celów innych niż działalność gospodarcza właściciela nieruchomości, tj. do celów działalności odrębnego podmiotu (syna prowadzącego swoją działalność gospodarczą). Za usługi świadczone do celów innych niż działalność gospodarcza należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej.

Tymczasem to syn podatnika osiąga wyłączną korzyść z tytułu użyczenia szklarni do celów jego działalności gospodarczej. W konsekwencji użyczenie szklarni nastąpi na potrzeby działalności gospodarczej syna, a nie na potrzeby działalności prowadzonej przez ojca.

Stosownie do art. 29a ust. 5 ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Zatem podstawą opodatkowania świadczenia usługi użyczenia szklarni na rzecz syna będą wszystkie koszty poniesione przez właściciela, tj. koszty stałe związane z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem kompleksu szklarni.

Właściciel nieruchomości, na której położona jest szklarnia, stanowiąca przedmiot użyczenia, będzie refakturował na rzecz biorącego w używanie koszty zużytych mediów. Właściciel pokrywać ma natomiast koszty stałe związane z utrzymaniem użyczonej szklarni, tj. koszt podatku od nieruchomości oraz ubezpieczenie szklarni.

W odniesieniu do dokumentowania czynności na gruncie VAT, organ wyjaśnił, że jakkolwiek ustawodawca zrównuje nieodpłatne świadczenie usług z odpłatnym, to opisana czynność nieodpłatnego świadczenia usług nie wypełnia jednak definicji sprzedaży, gdyż nie dochodzi do odpłatności ze strony świadczeniobiorcy. Nabywca nieodpłatnych świadczeń (towarów czy usług) nie ponosi ekonomicznego ciężaru nabycia towarów i usług. Nie można zatem w takiej sytuacji wystawić faktury.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 września 2021 r., 0111-KDIB3-2.4012.462.2021.3.MGO

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej