Kolejny ważny wyrok w sprawie VAT od sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 20 stycznia 2023
domek w gniazdku ptasim, w tle pieniądze

Fakt udzielenia przez sprzedawcę, będącego osobom fizyczną pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji lub pozwoleń, pozostaje w granicach normalnego gospodarowania majątkiem prywatnym. Nie może stanowić o prowadzeniu działalności gospodarczej przez sprzedającego, a co za tym idzie – skutkować powstaniem obowiązku zapłaty VAT od sprzedaży nieruchomości.

Osoba fizyczna wystąpiła o interpretację, wskazując że zamierza w przyszłości zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z udziałem w działce stanowiącej drogę dojazdową do nieruchomości. Wskazała, że z przyszłym nabywcą zawarła umowę przedwstępną, w której zobowiązała się sprzedać opisaną nieruchomość za z góry ustaloną cenę.

W umowie przedwstępnej, z uwagi na to, że przyszły nabywca zamierza realizować na nieruchomości własne przedsięwzięcie deweloperskie, wnioskodawca upoważnił przyszłego nabywcę do wykonania określonych czynności we własnym imieniu i na własne ryzyko. Nieruchomość została nabyta w 1998 roku.

Sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczną

W 2022 roku wnioskodawca wraz z żoną i córką zawarli przedwstępną umowę sprzedaży ze spółką z o.o., w której to zobowiązali się sprzedać w przyszłości na określonych w umowie warunkach ww. niezabudowaną nieruchomość.

We wniosku o interpretację podano, iż zamierzona sprzedaż nieruchomości ma charakter okazjonalny i jednorazowy. Wnioskodawca nie dokonywał w ostatnich latach transakcji sprzedaży nieruchomości, nie prowadzi też działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

Pozyskane środki ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Ponadto we wniosku do organu wskazano, że nie dokonywano żadnych ulepszeń sprzedawanych działek, wnioskodawca nie zamierza doprowadzać do nich mediów czy też zagospodarowywać zieleni lub wykonywać ogrodzenia. Wnioskodawca nie ma statusu rolnika ryczałtowego, nie prowadził też nigdy działalności rolnej. Nieruchomości nie były też przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych podobnych umów.

Organ interpretacyjny zwrócił jednak uwagę na fakt, że w celu sfinalizowania umowy sprzedaży, spółka działając w imieniu strony w celu przygotowania działek pod swoje potrzeby, podejmie określone czynności uatrakcyjniające przedmiotowe działki i całkowicie zmieniające ich charakter. Fakt, że opisane wyżej działania nie będą podejmowane bezpośrednio przez wnioskodawcę, ale przez kupującego nie oznacza, zdaniem organu, że pozostają bez wpływu na sytuację prawną strony.

Po udzieleniu pełnomocnictwa, w świetle Kodeksu cywilnego – czynności wykonane przez spółkę wywołają skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy. Z kolei spółka, dokonując ww. działań (uzyskując decyzje) uatrakcyjni działki, będące nadal własnością wnioskodawcy. Działania, w ocenie organu, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności działek jako towaru i wzrost ich wartości.

Nadto dyrektor KIS zwrócił uwagę na to, że w celu poprawy warunków zagospodarowania nieruchomości wnioskodawca dokonał podziału działki na mniejsze. Zdaniem organu – wnioskodawca działa jak podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca złożył skargę do WSA w Gdańsku, ten zaś uznał ją za zasadną.

Czytaj także:

Stanowisko sądu odnośnie do VAT od sprzedaży nieruchomości przez osobę fizyczną

W ocenie Sądu:

  • organ wydając interpretację pominął w swoich rozważaniach istotne okoliczności faktyczne opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej takie jak fakt, iż czynności podejmowane przez skarżącego następowały na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat, często w kilkuletnich odstępach, co wskazuje, iż nie stanowiły one zorganizowanego ciągu czynności.
  • skarżący nie inicjował procedury uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości, a jedynie uczestniczył w procedurze rozpoczętej przez Miasto,
  • skarżący planuje jednorazowo sprzedać wszystkie działki składające się na nieruchomość, w związku z czym uznać należy, że czynność ta nie będzie miała powtarzalnego charakteru,
  • cena zakupu nieruchomości została z góry ustalona i uzyskanie jakichkolwiek decyzji, pozwoleń lub uzgodnień, czy też podjęcie jakichkolwiek innych działań przez przyszłego nabywcę pozostaje bez wpływu na z góry ustaloną cenę sprzedaży nieruchomości,
  • fakt udzielenia pełnomocnictwa przyszłemu nabywcy do pozyskania określonych decyzji lub pozwoleń pozostaje w granicach normalnego gospodarowania majątkiem prywatnym, nie może stanowić o prowadzeniu działalności gospodarczej przez sprzedającego.
Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Wyrok WSA z 11 października 2022 r., sygn. akt I SA/Gd 822/22

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej