Czy opłaty wpisowe do klubu sportowego podlegają VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 grudnia 2023
326013471_1157220491663889_9154348540354940137_n

Zdaniem fiskusa, skoro opłata wpisowa w poczet członków klubu sportowego, nie jest zapłatą za jakąkolwiek czynność dokonywaną na rzecz klienta, to w konsekwencji nie stanowi ona wynagrodzenia za świadczenie usług, zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające VAT. Wobec tego opłaty wpisowe nie stanowią również zaliczki na poczet przyszłych usług świadczonych przez podatnika.

Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie działalności obiektów sportowych służących poprawie kondycji fizycznej. Spółka sprzedaje usługi wstępu.

Szczególną część klientów spółki stanowią posiadacze kart multisportowych, emitowanych przez podmioty pośredniczące między firmami świadczącymi usługi dostępu do obiektów sportowych a potencjalnym klientem indywidualnym.

Emitenci kart sportowych oferują swoim klientom możliwość zakupu kart uprawniających do korzystania z rozmaitych usług sportowych oferowanych przez różnych usługodawców (nie ograniczonych do jednego miejsca, np. konkretnego klubu fitness).

Usługodawcy dokonują świadczeń na rzecz posiadaczy kart multisportowych, a zapłata za ich realizację rozliczana jest na podstawie okresowo wystawianych faktur VAT z emitentami kart multisportowych, w oparciu o umowy współpracy regulujące zasady korzystania z obiektów i odpłatności za usługi.

W przypadku osób korzystających z kart multisportowych zainteresowanych korzystaniem ze świadczeń spółki oraz utrzymywania bieżących interakcji ze spółką, zamierza ona wprowadzić wymóg, by formalnie przystąpiły one do klubu prowadzonego przez spółkę. Za rejestrację, a tym samym uzyskanie statusu klubowicza spółki, będzie pobierana opłata wpisowa. Opłata wpisowa będzie podstawą do tego, aby posiadacz karty multisportowej mógł nabywać od spółki inne świadczenia, w szczególności usługi wstępu do klubu fitness.

Płatność za nabywane usługi dokonywana będzie przez emitenta karty multisportowej, na podstawie okresowych raportów świadczonych usług. W przypadku posiadacza karty multisportowej, wniesienie opłaty wpisowej nie wiąże się z żadną konkretną/wymierną korzyścią dla osoby przystępującej do klubu, poza samym przystąpieniem do tego klubu (i uzyskiwaniem bieżących informacji od Spółki związanych z jej ofertą).

Z perspektywy spółki, pozyskanie klubowicza daje możliwość pozostawania z nim w kontakcie (np. przekazywania mu ofert na nowe świadczenia Spółki, informacje o eventach, akcjach sportowych, akcjach informacyjnych w zakresie zdrowego trybu życia itp.).

Dyrektor KIS zgodził się z twierdzeniem, że przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Jednak muszą być przy tym spełnione następujące warunki:

- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Oba ww. warunki winny być spełnione łącznie, aby świadczenie podlegało – jako usługa – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dana usługa podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Spółka wskazała, że wniesienie opłaty wpisowej przez posiadacza karty multisportowej nie wiąże się z żadną konkretną/wymierną korzyścią dla osoby przystępującej do klubu, poza samym przystąpieniem do tego klubu (i uzyskiwaniem bieżących informacji od spółki związanych z jej ofertą).

Opłata wpisowa będzie podstawą do tego, aby posiadacz karty multisportowej mógł nabywać inne świadczenia, w szczególności usługi wstępu do klubu fitness. Płatność za nabywane usługi dokonywana będzie przez emitenta karty multisportowej, na podstawie okresowych raportów świadczonych usług.

Pozyskanie klubowicza daje spółce możliwość pozostawania z nim w kontakcie (np. przekazywania mu ofert na nowe świadczenia, informacje o eventach, akcjach sportowych, akcjach informacyjnych w zakresie zdrowego trybu życia itp.), czy oceny istotnych informacji dotyczących tego klubowicza, w tym jego oczekiwań co do zakresu oferty spółki.

Zatem skoro opłata wpisowa nie jest zapłatą za jakąkolwiek czynność dokonywaną na rzecz klienta, to w konsekwencji nie stanowi ona wynagrodzenia za świadczenie usług, zdefiniowane w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające VAT. Wobec tego opłaty wpisowe nie stanowią również zaliczki na poczet przyszłych usług świadczonych przez spółkę.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja dyrektora KIS z 19 kwietnia 2023 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.85.2023.1.JK.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej