Czy opłata wpisowa umożliwiająca wzięcie udziału w zawodach sportowych podlega zwolnieniu z VAT

Dodano: 8 stycznia 2021
1. WŁOCHY, Rzym, 15 maja 2013: Jerzy Janowicz cieszy się ze zwycięstwa w meczu z Jo-Wilfriedem Tsongą. AFP PHOTO / TIZIANA FABI

Organ podatkowy analizował kwestie opodatkowania opłat wpisowych pobieranych od sportowców lub amatorów za udział w imprezach sportowych. Sprawdź, czy takie czynności podlegają VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem, że:

a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,

b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,

c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Sąd podważył rozumowanie organu podatkowego, że sformułowanie "wstęp na imprezy sportowe", użyte w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy dotyczy także wstępu w charakterze zawodnika. Czym innym jest bowiem wstęp uczestników (zawodników) imprezy sportowej, a czym innym jest wstęp uczestników np. widzów/kibiców na imprezę sportową.

Wstęp na imprezę sportową w charakterze uczestnika związany jest z możliwością aktywnego udziału w zawodach, natomiast wstęp widzów/kibiców na imprezę sportową związany jest z możliwością uczestniczenia biernego tj. oglądania imprezy sportowej.

Zdaniem sądu natomiast wstęp na imprezę sportową dotyczy jedynie widzów/kibiców. Trudno zaś o ściślej związaną ze sportem i wychowaniem fizycznym czynność niż współzawodnictwo w określonej dyscyplinie. Opłata wpisowa jest zaś pobierana w związku z działalnością stricte sportową.

Niewątpliwie też samo uczestniczenie w zawodach sportowych jest aktywnością sportową. Opłata wpisowa umożliwia osobom, które ją uiszczają, wzięcie udziału w zawodach, tj. wykonywanie aktywności fizycznej wg określonych w danej dziedzinie sportowej zasad. Czym innym jest zatem opłata za wstęp na imprezę sportową, która uprawnia do jej obserwowania, a nie wystąpienia w roli zawodnika.

Okoliczność, iż z przyczyn oczywistych zawodnik musi znaleźć się w miejscu organizowania zawodów (przebywać w obrębie przestrzeni wydzielonej dla odbycia zawodów) nie oznacza więc, że uiszczona przez niego opłata startowa jest opłatą za wstęp na imprezę sportową.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Wyrok WSA w Gliwicach z 20 listopada 2020 r., I SA/Gl 388/20

Doradca VAT, Nr 219

Doradca VAT, Nr 219
Dostępny w wersji elektronicznej