Po odwieszeniu zawieszonej działalności odliczysz VAT w pierwszym rozliczeniu

Dodano: 22 grudnia 2020
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji wyjaśnił, że w związku z tym, iż w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji podatkowych, uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego może zostać zrealizowane również poprzez wykazanie tej kwoty w pierwszej deklaracji po odwieszeniu działalności gospodarczej.

Zasada ma zastosowanie do wszystkich wydatków, do których prawo do odliczenia powstaje w okresie zawieszenia, zarówno tych wykorzystywanych do działalności przed zawieszeniem działalności gospodarczej, jak i niezbędnych do utrzymania tej działalności poniesionych w okresie zawieszenia.

W konsekwencji podatnik będzie miał na przykład prawo, po okresie zawieszenia działalności, do złożenia deklaracji, w której wykaże podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki dotyczące opłat leasingowych pojazdu samochodowego oraz będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 86a ustawy.

Zapamiętaj! Stosownie do art. 99 ust. 7a ustawy, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji, o których mowa w ust. 1 i 2, za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. W świetle art. 99 ust. 7b ustawy, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych, o którym mowa w ust. 7a, nie dotyczy: - podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów; - podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem; - okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego; - okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego.

Deklarowanie i odliczanie podatku naliczonego nie są zaś obowiązkiem. Co ciekawe, organ wydający interpretację uznał, że odliczenia VAT można dokonać nie poprzez wsteczne złożenie deklaracji (tak jak składa się np. korektę – zob. art. 86 ust. 13 ustawy o VAT). Nadto nie „przymuszano” tu do złożenia deklaracji w okresie zawieszenia, ani nie odwoływano się do art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, który mówi o możliwości wykazania VAT do odliczenia w miesiącu nabycia prawa bądź w 2 następnych okresach (choć pakiet SLIM VAT od 2021 r. daje prawo nawet do rozliczenia w 3 następnych miesiącach). 

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 7 grudnia 2020 r. nr 0114-KDIP4-3.4012.485.2020.1.DS

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej