Gdzie jest miejsce świadczenia (opodatkowania) usług montażu krzeseł w kinach

Dodano: 18 grudnia 2020
praca nad projektem, osoby w kaskach

Zagadnienie związku usług z nieruchomościami często wywołuje wątpliwości podatników. Nie wszystko bowiem, co „kojarzy się” z nieruchomością – jest uznane za usługi, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT. Nawet bowiem niektóre usługi budowlane czy remontowe itp. (np. tymczasowy montaż rusztowań) mogą nie mieć ścisłego związku z nieruchomością.

W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek podatnika, który w innym państwie UE dokonuje montażu krzeseł kinowych, usług zmiany obicia krzeseł kinowych i niekiedy prania obić i mycia krzeseł w kinach. Wprawdzie usługi są wykonywane w innym państwie, ale na rzecz polskiego podatnika.

Wnioskodawca przyznał, że fakturuje te usługi ze stawką VAT 23%, jednak wyraził pogląd iż usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce i miałaby zastosowanie tzw. „stawka NP.” (i „odwrotne obciążenie”). Organ ocenił to stanowisko jako nieprawidłowe (choć tym samym prawidłowa wydaje się dotychczasowa praktyka podatnika, co do której miał on wątpliwości). Wyjaśniono bowiem, że opisane usługi nie mają wystarczająco bezpośredniego związku z nieruchomością, aby można było uznać je za usługi związane z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT.

W realiach analizowanej sprawy chodziło o to, że krzesła nie będą trwale połączone z nieruchomością, czyli fundamentem oraz konstrukcją stalową.Montaż krzeseł polega na tym, że zostają one połączone z podestem poprzez śruby (w trakcie ich montażu nie będą wykonywane prace o charakterze budowlanym). Tego rodzaju połączenie krzeseł z nieruchomością uznano więc za nietrwałe, gdyż urządzenia mogą być w łatwy sposób odłączone od nieruchomości (śruby mogą być odkręcone). Krzesła mogą być zdemontowane bez jakiegokolwiek istotnego uszkodzenia nieruchomości.

W konsekwencji miejsce świadczenia uslugi ustala się na zasadach ogólnych (art. 28b ustawy, czyli przede wszystkim decyduje tu siedziba nabywcy).

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz 

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 1 grudnia 2020 r. 0112-KDIL1-3.4012.393.2020.2.JK

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej