Aktualny

Jak obliczyć podstawę opodatkowania przy działalności kantorowej

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 lipca 2024
kalkulator na banknotach Euro

Fiskus przypomniał, że podstawą opodatkowania z tytułu transakcji wymiany walut, będzie dodatni wynik (zysk) osiągnięty z tytułu realizowanych transakcji wymiany waluty w danym okresie, rozumiany jako różnica pomiędzy kwotą, jaką podatniczka uzyska z wymiany tej waluty od kupującego oraz kwotą, za jaką nabyto tę walutę.

Podatniczka prowadzi m.in. działalność handlową (w tym sprzedaż detaliczną zegarków, zegarów i biżuterii prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach), jak również posiada wpis do rejestru działalności kantorowej i jako podmiot uprawniony prowadzi, w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, także działalność w zakresie wymiany walut (kantor walut). Stąd pojawiły się następujące wątpliwości:

  1. W jaki sposób należy ustalać podstawę opodatkowania w zakresie wykonywania czynności zwolnionych z podatku, jakimi w ramach działalności gospodarczej stanowi prowadzona działalność w zakresie wymiany walut (działalność kantorowa), tj. czy podatnik winien w stosunku do wykonywanej działalności zwolnionej z podatku brać pod uwagę osiągnięty wynik na realizacji zakupu i sprzedaży walut, czy też wartość całego obrotu rozumianą jako cała wartość otrzymana lub mająca zostać otrzymana od nabywcy/ sprzedawcy walut w danym okresie rozliczeniowym?

2. Czy dla celów ustalenia proporcji, w ramach realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z nabycia towarów i usług służących zarówno działalności opodatkowanej jak i działalności zwolnionej z podatku (działalność kantorowa), podatnik winien w stosunku do wykonywanej działalności zwolnionej z podatku brać pod uwagę osiągnięty wynik na realizacji zakupu i sprzedaży walut, czy też wartość obrotu rozumianą jako cała wartość otrzymana lub mająca zostać otrzymana od nabywcy/sprzedawcy walut w danym okresie rozliczeniowym?

Podatniczka z tytułu obrotu walutami nie pobiera żadnych prowizji. Zyskiem lub stratą z działalności kantorowej jest różnica między kursem kupna waluty a kursem jej sprzedaży.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że w sytuacji transakcji wymiany walut, kiedy podatniczka nie pobiera wynagrodzenia w postaci prowizji lub innych opłat, podstawę opodatkowania będzie stanowił dodatni wynik (zysk) osiągnięty z tytułu danej transakcji wymiany waluty, określany w momencie wymiany waluty, będący różnicą między ceną nabycia waluty a ceną jej sprzedaży. W przypadku trudności w ustaleniu po jakiej cenie została nabyta dana waluta i czy jej sprzedaż przyniosła zysk czy stratę, podstawę opodatkowania będzie mógł stanowić łączny dodatni wynik (zysk) w przyjętym okresie rozliczeniowym z tytułu wykonanych usług wymiany tej waluty.

Wobec tego, w analizowanej sprawie podstawą opodatkowania z tytułu transakcji wymiany walut będzie dodatni wynik (zysk) osiągnięty z tytułu realizowanych transakcji wymiany waluty w danym okresie, rozumiany jako różnica pomiędzy kwotą, jaką podatniczka uzyska z wymiany tej waluty od kupującego oraz kwotą, za jaką nabyto tę walutę.

Konsekwentnie – dla celów ustalenia proporcji, w ramach realizacji uprawnienia do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z nabycia towarów i usług służących zarówno działalności opodatkowanej jak i działalności zwolnionej z podatku (działalność kantorowa), podatniczka winna w stosunku do wykonywanej działalności zwolnionej od podatku brać pod uwagę osiągnięty wynik na realizacji zakupu i sprzedaży walut.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS opublikowana 5 stycznia 2023 r., 0114-KDIP4-3.4012.451.2023.2.APR

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej