Aktualny

Glikol i gliceryna nie zawsze bez podatku akcyzowego – MF wydał interpretację ogólną

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 lipca 2024
7a2b5e22bc3ffa78770979a8cb4ac63c655a30d3-xlarge

Glikol i gliceryna sprzedawane oddzielnie co do zasady nie podlegają opodatkowaniu  podatkiem akcyzowym. Inaczej jednak będzie w sytuacji, gdy są one oferowane klientom w sklepach z wyrobami tytoniowymi i płynem do e-papierosów. Tak wynika z interpretacji ogólnej, którą wydał Minister Finansów.

Minister Finansów 21 czerwca 2024r. wydał interpretację ogólną (nr DAG1.8101.1.2024) w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku  akcyzowego glikolu propylenowego i gliceryny. Interpretacja dotyczy stosowania  przepisów o akcyzie  w odniesieniu do wspomnianych składników, pod  kątem  wykorzystania  ich  w papierosach elektronicznych. Zawiera wykładnię tych przepisów, odnosząc się do pojęcia „płyn do papierosów elektronicznych”, którego definicja znajduje się w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z tą definicją, w wersji  obowiązującej  od 1 stycznia 2023 r., płynem do papierosów elektronicznych jest roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym baza do tego roztworu zawierająca glikol lub glicerynę.

Glikol i gliceryna a płyn do papierosów elektronicznych

W świetle wyjaśnień udzielanych przez organy podatkowe, glikol lub gliceryna sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Wskazana wcześniej definicja płynu do papierosów elektronicznych określa bowiem ten płyn jako roztwór, czyli jednorodną mieszaninę dwóch lub więcej związków chemicznych. Natomiast ani gliceryna, ani glikol (jako pojedyncze, osobne substancje) takimi mieszaninami nie są. Zatem co do zasady nie spełniają one przesłanki wynikającej z definicji płynu do papierosów elektronicznych.

Ważne jest przeznaczenie produktów

Jak jednak zauważył Minister Finansów w wydanej interpretacji ogólnej, wykładnia językowa  art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym prowadzi do wniosku, że płynem do papierosów elektronicznych jest zarówno roztwór, jak również baza do tego roztworu, która zawiera glikol lub glicerynę. Baza oznacza podstawę do stworzenia czegoś, element bez którego nie powstałby produkt końcowy o pożądanych właściwościach. Zarówno glikol, jak i gliceryna, stanowią nośnik nikotyny i aromatu, tj. substancji nadających papierosom elektronicznym pożądane właściwości. Mogą więc samodzielnie stanowić bazę do tego roztworu. Według MF przepisy nie wykluczają zatem uznania za płyn do papierosów elektronicznych samego glikolu lub samej gliceryny niezmieszanych z innymi wyrobami, jeśli tylko służą do wykorzystania w papierosach elektronicznych. O klasyfikacji danego wyrobu (roztwór, baza, glikol, gliceryna) jako płynu do papierosów elektronicznych decyduje bowiem jego przeznaczenie. To przeznaczenie do wykorzystania w papierosie elektronicznym decyduje o uznaniu, że dany produkt jest płynem do papierosów elektronicznych i tym samym stanowi wyrób akcyzowy. W konsekwencji pod pojęciem „płyn do papierosów elektronicznych” należy rozumieć nie tylko wyrób w ostatecznej postaci stosowanej w papierosie elektronicznym, lecz również glikol i glicerynę służące do jego wytworzenia.

Mając to na uwadze MF stwierdził w interpretacji ogólnej, że doprecyzowana od 1 stycznia 2023 r. definicja  płynu do papierosów elektronicznych, zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym, nie wyklucza opodatkowania akcyzą glikolu i gliceryny, które służą do wykorzystania w papierosie elektronicznym.

Według MF  omawiany  przepis  należy rozumieć w ten sposób, że co do zasady sprzedaż bądź oferowanie na sprzedaż glikolu lub gliceryny – jeżeli nie są przeznaczone do użycia w papierosach elektronicznych – nie wskazują na ich przeznaczenie akcyzowe, tj. do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Wówczas ich produkcja i magazynowanie nie podlegają rygorom ustawy o podatku akcyzowym. Dotyczy to np. takich produktów oferowanych na sprzedaż w aptece, czy w sklepie z artykułami chemicznymi. Nie można bowiem uznać a priori, że są one są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych. To samo dotyczy glikolu lub gliceryny znajdujących się u ich wytwórcy.

Inaczej będzie w przypadkach, gdy składniki te mogą być użyte w papierosach elektronicznych. W opinii Ministra Finansów na wystąpienie takiej sytuacji może wskazywać miejsce ich sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż, np. sklepy i punkty sprzedaży, gdzie oferowane są wyroby tytoniowe, płyny do papierosów elektronicznych, wyroby nowatorskie i ich substytuty lub urządzenia i akcesoria do używania tych wyrobów akcyzowych.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Słowa kluczowe:
akcyzapodatek akcyzowy

Doradca VAT, Nr 226

Doradca VAT, Nr 226
Dostępny w wersji elektronicznej