Opodatkowanie cesji umowy leasingu oraz korekta podatku naliczonego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 30 stycznia 2024
c82faf470c00fb5da30f8534b5ce2cd15557b9d6-xlarge

Jak wskazał w jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS, dokonanie cesji umowy leasingu finansowego na rzecz innego podmiotu, gdy w wyniku przelewu całości praw i obowiązków dojdzie również do przekazania możliwości używania i pobierania pożytków z przedmiotu leasingu w postaci kombajnu wraz z oprzyrządowaniem, oznacza że dojdzie do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad rzeczą na rzecz innego podmiotu. Zatem planowany przelew całości praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu na inny podmiot stanowić będzie odpłatną dostawę towarów.

Jeśli podatnik nabył towary lub usługi z zamiarem ich wykorzystania do określonych czynności (opodatkowanych lub niepodlegających opodatkowaniu lub zwolnionych od podatku) i nie wykorzystał ich zgodnie z takim zamiarem (zmiana przeznaczenia), wówczas jest obowiązany dokonać korekty podatku. Dotyczy to sytuacji, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, jak również sytuacji, gdy nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Odnosząc się do analizowanej sytuacji, organ wyjaśnił, że w rozpatrywanej sprawie nie dojdzie do zmiany przeznaczenia kombajnu wraz z oprzyrządowaniem. Tym samym w związku z cesją leasingu brak byłoby podstaw do korekty VAT naliczonego.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 17 listopada 2023 r. 0111-KDIB3-1.4012.607.2023.3.IK

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej