VAT-26 a zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 22 lutego 2021
fd3749227f27f657e15f976a27b20495a8b0c904-xlarge

Dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji przypomniał, że złożenie informacji, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy (VAT-26) jest jednym z warunków uprawniających do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatników. Pojazdy te na ww. informacji są identyfikowane poprzez określenie: marki, modelu, numeru rejestracyjnego, roku produkcji, daty nabycia pojazdu.

Organ nie zgodził się więc z podatnikiem, że pomimo zgłoszenia do urzędu skarbowego zmiany numeru rejestracyjnego po upływie kilku miesięcy od tego zdarzenia spółka ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakupy związane z użytkowaniem samochodu za ten okres.

Stąd wg Dyrektora KIS – w razie zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, zgłoszonego uprzednio na druku VAT-26, podatnik jest obowiązany złożyć nową informację z danymi właściwymi dla pojazdu, która będzie podstawą do wprowadzenia go do rejestru pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Tymczasem informację należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z tym pojazdem. Aktualizacji informacji należy dokonać najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje się tej zmiany. Przy czym w przypadku niezłożenia w terminie informacji, o której mowa powyżej uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Dane pojazdu samochodowego wykazane na informacji VAT-26 złożonej przez Wnioskodawcę były przez kilka miesięcy niezgodne z faktycznymi danymi charakterystycznymi dla danego pojazdu, co skutkowało rozbieżnością w opisie danych pojazdu, tj. innym numerze rejestracyjnym, zatem nie można go prawidłowo zidentyfikować w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Problem wynikał bowiem z tego, że w okresie obowiązywania umowy leasingu pojazd ten był zarejestrowany na finansującego, natomiast po jego wykupie tj. w marcu 2020 r. został przerejestrowany na nowego właściciela - spółkę. W listopadzie 2020 r. spółka poinformowała właściwy urząd skarbowy o zmianie numeru rejestracyjnego pojazdu tj. dokonała aktualizacji złożonej uprzednio informacji VAT-26, w związku ze zmianą numeru rejestracyjnego samochodu osobowego. W okresie od marca 2020 r. (od momentu przerejestrowania samochodu osobowego po wykupie z leasingu) do listopada 2020 r. (do momentu złożenia aktualizacji informacji VAT-26 w związku ze zmianą numeru rejestracyjnego) spółka korzystała nadal z prawa do pełnego odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdem, z uwagi na fakt, że nie nastąpiła zmiana przeznaczenia pojazdu tj. nadal samochód był wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych i prowadzona była wymagana ewidencja.

Organ był natomiast zdania, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z użytkowaniem samochodu w okresie od marca do listopada 2020 r., ponieważ po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu w marcu 2020 r. nie złożono ponownie formularza VAT-26, a podatnik był do tego zobowiązany, żeby mieć pełne prawo do odliczenia.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 9 lutego 2021 r.,0114-KDIP4-3.4012.712.2020.1.DM.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr specjalny 72

Doradca VAT, Nr specjalny 72
Dostępny w wersji elektronicznej