Sprawdź, jakich faktur nie trzeba wystawiać w systemie KSeF

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 11 października 2023
Już wiadomo, jakie faktury po 30 czerwca 2024 r. pozostaną poza zakresem obowiązku e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

Już wiadomo, jakie faktury po 30 czerwca 2024 r. pozostaną poza zakresem obowiązku e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Resort finansów właśnie przygotował projekt w tej sprawie.

Obowiązkowy KSeF od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (dalej KSeF) – (zobacz  art. 106ga ust. 1 ustawy o VAT).

Jednak w niektórych sytuacjach wystawianie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF nie będzie konieczne (art. 106ga ust. 2 ustawy o VAT). Będzie to dotyczyło  między innymi faktur wystawianych w przypadku odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych przepisami wykonawczymi (zob. art. 106ga ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT).

W związku z tym z od 1 lipca 2024 r. dodany również zostanie art. 106s ustawy o VAT upoważniający ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w drodze rozporządzenia takich przypadków.

3 przypadki, gdy nie trzeba wystawiać e-faktur w KSeF

Z omawianego projektu wynika, że podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w trzech przypadkach. Będzie tak w przypadku świadczenia usług:

1) przejazdu autostradą płatną, udokumentowanych fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług uprawnionych do świadczenia tych usług;

2) przewozu osób na dowolną odległość: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, udokumentowanych fakturami w formie biletu jednorazowego, wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług uprawnionych do świadczenia tych usług;

3) w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które są pobierane opłaty trasowe, z wyjątkiem usług objętych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, udokumentowanych fakturami wystawianymi za okresy miesięczne przez Centralne Biuro Opłat Trasowych (CRCO) Europejskiej Organizacji do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) w imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Niektóre faktury uproszczone bez KSeF

Zauważmy, że wskazane faktury należą do wymienionych w § 3 rozporządzenia w sprawie faktur tzw. faktur uproszczonych. A zatem wskazane faktury z jednej strony nie będą musiały być wystawiane przy użyciu KSeF, z drugiej zaś strony muszą zawierać jedynie dane wymienione w  § 3 pkt 4 i 5 rozporządzenia w sprawie faktur.

PrzykładSpółka świadcząca usługi przewozu autobusowego wystawia faktury dokumentujące usługi przewozowe w formie biletów jednorazowych. Po 30 czerwca 2024 r. faktury takie spółka nadal będzie mogła wystawiać, przy czym spółka nie musi ich wystawiać przy użyciu KSeF.

Faktury u podatników zwolnionych przedmiotowo

W § 3 rozporządzenia w sprawie faktur wymienione są również faktury dokumentujące czynności zwolnione przedmiotowo od VAT oraz wystawiane przez podatników zwolnionych podmiotowo.

Takich faktur omawiany projekt nie dotyczy, a w konsekwencji faktury takie będą musiały być wystawiane przy użyciu KSeF (jednak w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia podmiotowego oraz przez podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku dopiero od 1 stycznia 2025 r. – zob. dodawany 1 lipca 2024 r. art. 145l ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

PrzykładPodatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego świadczy usługi budowlane na rzecz firm. Od 1 stycznia 2025 r. podatnik faktury dokumentujące świadczenie tych usług obowiązany będzie wystawiać przy użyciu KSeF.

Wskazane w projekcie przypadki, gdy nie trzeba wystawiać faktur w KSeF, uzupełniają ustawowy katalog. Ustawowy katalog obejmuje:

1) faktury wystawiane przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju,

2) faktury wystawiane przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę,

3) faktury wystawiane przez podatnika korzystającego z określonej przepisami art. 130-130d ustawy o VAT procedury unijnej dotyczącej niektórych dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług (tzw. unijnej procedury OSS), określonej przepisami art. 131-134 ustawy o VAT procedury nieunijnej dotyczącej niektórych usług (tzw. pozaunijnej procedury OSS) lub określonej przepisami art. 138a-138h ustawy o VAT szczególnej procedury dotyczącej sprzedaży na odległość towarów importowanych (tzw. procedury IOSS), dokumentujące czynności rozliczane w tych procedurach,

4) faktury wystawiane na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (tzw. faktury konsumenckie).

PrzykładCzynny podatnik VAT świadczy między innymi usługi na rzecz osób prywatnych, które czasem dokumentuje fakturami. Po 30 czerwca 2024 r. faktury takie nie zostaną objęte systemem KSeF, a więc będą wystawiane na dotychczasowych zasadach.

Źródło:

Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

Projekt z 31 sierpnia 2023 r. rozporządzenia ministra finansów w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

§ 3 pkt 3-5 rozporządzenia ministra finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. poz. 1979).

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej