Czy faktura korygująca musi zawierać sformułowanie „faktura korygująca” oraz opis przyczyny korekty

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 23 października 2023
Ręka młodej osoby trzyma długopis i dokumenty

Jakkolwiek właściwe „zatytułowanie” dokumentu oraz uzasadnienie przyczyny wystawienia faktury korygującej nie są obowiązkowe, to jest zasadne z punktu widzenia komunikacji między kontrahentami (stronami umowy, kontraktu).

Od 1 stycznia 2022 roku są to tylko elementy fakultatywne (nieobowiązkowe). We wcześniejszym stanie prawnym wskazywano na obowiązek „tytułowania” takiego dokumentu,  jak również podawania przyczyny korekty.

Aktualnie natomiast przepisy wskazują, iż podatnik może (czyli nie musi) zawrzeć na fakturze:

1) wyrazy "faktura korygująca" albo "korekta",
2) przyczynę korekty.

Przykładowo jednak przyczyną taką może być rabat, uznanie reklamacji, prawidłowe przeliczenie wynagrodzenia itp. Jakkolwiek właściwe „zatytułowanie” dokumentu oraz uzasadnienie przyczyny wystawienia faktury korygującej nie są obowiązkowe, to jest zasadne z punktu widzenia komunikacji między kontrahentami (stronami umowy, kontraktu).

Niekiedy bowiem może dojść na tym tle do nieporozumień. Faktury mają oczywiście znaczenie „podatkowe”, ale również duże z punktu widzenia ekonomicznego, handlowego czy z punktu widzenia prawa cywilnego. Po drugie, nawet osoba wystawiająca fakturę korygującą może po kilku miesiącach (zwłaszcza jeśli wystawianych jest dużo faktur korygujących) nie pamiętać przyczyny korekty. Wreszcie – podanie przyczyny korekty ułatwia jednak ocenę, czy i kiedy zostały spełnione warunki do obniżenia podstawy opodatkowania.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej